Hrvatska je primjer
Fuele: Euroatlanske integracije su težak zadatak, ali se isplate
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Europska unija od svih zemalja zapadnog Balkana očekuje snažnu posvećenost primjeni reformi i održive rezultate u osnovnim oblastima, izjavio je europski komesar za proširenje Stefan Fuele u intervjuu za "Deutsche welle" uz poruku da su eurointegracije težak zadatak, ali da se isplate.
''Proces pristupanja uključujući i financijsku podršku snažni su poticaji za te zemlje da moderniziraju i transformiraju svoje privrede i administracije, na dobrobit svojih građana, a primjer Hrvatske pokazuje da je takva transformacija moguća i da EU ostaje pri svojim obećanjima'', rekao je Fuele.
On je ukazao da, ako žele da postanu članice tijekom sljedeće desetljeća ili kasnije, zemlje-pretendenti na članstvo "ne bi trebalo da se fokusiraju na datume već na rezultate".
Osvrnuvši se na svoj četverogodišnji mandat, odlazeći europski komesar je ocijenio da su, kad je riječ o proširenju EU na zapadni Balkan, insistiranje na osnovama, pravičnost i čvrst stav podigli vjerodostojnost procesa proširenja.
''Prešli smo od formalnosti na primjenu europskih reformi. Najveći izazov sada jeste održavanje postojećeg zamaha, ali i njegovo sustizanje od onih zemalja koje trenutno zaostaju'', kazao je Fuele i dodao da će Europska komisija nastaviti da ih podržava u tim naporima.
Treba insistirati na proširenju kao uspješnoj priči koja traje na dobrobit kako građana zemalja u procesu proširenja, tako i građana EU, istakao je, uz konstataciju da su proširenja, kao ono iz 2004. godine, donosila dobrobit i onima koji su ulazili i onima koji su već bili unutra.
On je ukazao i da ulazak u EU za bilo koju zemlju znači ekonomsku stabilnost, a ne financijske turbulencije, ali je napomenuo da EU mora biti sigurna da je, prije dobivanja članstva, zemlja-kandidat dobro pripremljena, zbog čega je tokom godina razvila vjerodostojan proces pristupanja, zasnovan na striktnoj uvjetovanosti.
''Ne postoje prečice. To bi bilo loše i za EU i za zemlje-kandidate. Postavili smo jasne uvjete koji moraju biti ispunjeni, počevši od onoga što mi nazivamo 'osnove', kao što su vladavina prava, efikasna borba protiv korupcije i organiziranog kriminala, poštovanja prva manjina, slobode izražavanja i medija, i zdrava i stabilna ekonomija'', naglasio je. Sve to mora biti na svom mjestu, ne samo na papiru, već mora da funkcionira i u praksi, objasnio je Fuele i dodao: "Želimo da vidimo rezultate koje možemo mjeriti i uspoređivati s našim mjerilima".
On je, također, ukazao da reforme i eventualno pristupanje mogu funkcionirati samo uz snažnu podršku različitih dijelova društva, a takva podrška se gradi kroz odgovorne javne debate.
Upitan koliko na proces eurointegracija zapadnog Balkana utiče sama specifična historija i odnosi na terenu, Fuele je primijetio da nedavna prošlost regije može biti teret te da su na zapadnom Balkanu uspomene na prošle sukobe još svježe i neke rane još nisu zaliječene, prenosi Tanjug.
''Međutim, to se ne smije koristiti kao izgovor. Lično, ohrabren sam sve češćim signalima pomirenja i dobre, ako ne i odlične, suradnje u regiji'', zaključio je Fuele u intervjuu za njemačku medijsku kuću.