interesi FBiH
Glas Federacije se mora čuti u procesu EU integracija
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nakon što je BiH potpisala s Europskom unijom Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, te Reformsku arendu usvojili Vijeće ministara BiH, Narodna skupština Republike Srpske i Vlada Federacije, naglasio je da se u zemlji aktivno radi na socio-ekonomskim reformama.
''Vlada Federacije BiH smatra da su reforme koje trebamo provesti naš zadatak i da ne nastaju pod pritiskom Europske unije ili međunarodne zajednice, međutim, njihova podrška i partnerska suradnja je od presudnog značaja. Zato i postoje programi podrške koji pomažu u izgradnji boljih kapaciteta'',istakao je Novalić u govoru.
Iako Federacija BiH ima svoje kompleksnosti, ukazao je da se mora osigurati da se glas Federacije čuje i da su njeni interesi jednako zastupljeni u procesu integracija.
Također, kaže da se mora ulagati u poboljšanje kvaliteta ljudskog kapitala u već postojećim federalnim institucijama i na taj način će se, smatra, ojačati institucije koje će biti manje podložne vanjskim utjecajima, a samim tim stabilnije i dosljednije u procesima integracije u Europsku uniju.
Reformska agenda je odgovor na poziv Vijeća za vanjske poslove, iz prosinca 2014. godine, za usvajanje inicijalne agende za reforme, u skladu s pravnom stečevinom EU.
''Svjesni smo da će značajan napredak u provođenju ove agende biti neophodan za aplikaciju za članstvo koju će razmatrati EU. Postoje tri važna uslova za kredibilnu aplikaciju BiH za članstvo u Uniji. Prvi - napredak u provedbi Reformske agende. Drugi uslov je, nakon stupanja Sporazuma o stabilizaciji, prilagoditi ga trgovinskom dijelu i na tome se radi trenutno. Treći uslov je mehanizam koordinacije, pri čemu je postignut značajan napredak'', kazao je Novalić.
Ističući da su u procesu EU integracija svi na dobitku, navodi da je učinkovita razmjena informacija od presudne važnosti, zbog čega zemlje moraju razumjeti zajedničke ekonomske i društvene interese.
''Predstavnici zemalja sudionica konferencije danas će s nama podijeliti svoja iskustva i pomoći nam da izbjegnemo njihove greške. Također, pokazat će nam da izazovi s kojima se suočavamo nisu isključivo vezani za Bosnu i Hercegovinu, već su dio jednog procesa'', dodao je Novalić.
Uvjeren je da će se tijekom današnjih sesija na konferenciji, na kojoj sudjeluju EU stručnjaci iz Poljske, Makedonije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Slovenije, pronaći pravi odgovori na postavljena pitanja.
Konferencija će biti završena panel diskusijom pod nazivom "Preporuke za BiH: Koraci koji nam slijede".