Izazovi
Hrvatska na čelu Vijeća Europske unije - što to znači za BIH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Hrvatska je na čelu Vijeća EU od 1. siječnja, do 30. lipnja ove godine. Svoje predsjedavanje, pod sloganom "Snažna Europa u svijetu punom izazova'' predstavili su u Sarajevu. Dosljedna politika proširenja je ono na čemu će se inzistirati, ali to za BiH ne znači mnogo.
Za razliku od susjeda, koji se mogu nadati otvaranju pregovora, BiH je ostala u mjestu, zbog neispunjavanja uvjeta i preporuka EU.
Četiri su konkretna prioriteta hrvatskog predsjedavanja EU u narednih 5 mjeseci - Europa koja se razvija, koja povezuje, koja štiti i koja je utjecajna. Ipak, posebna pažnja, kako ističu iz najmlađe članice EU, bit će usmjerena prema susjedima i politici proširenja, prenosi N1.
"Usredotočit ćemo se na postizanje napretka u pristavnom procesu. Zalagat ćemo se za otvaranje pregovora s Albanijom i Sjevernom Makedonijom. Bitan nam je mogući napredak BiH prema kandidatskom statusu. Hrvatska je spremna pomoći BiH na tom putu svojim svježim iskustvom pregovaračkog procesa, ali i svojim iskustvom članice EU", rekao je Ivan Sabolić, veleposlanik Hrvatske u BiH.
No, dometi te vrste pomoći su ograničeni sve dok BiH ne ispuni uvjete koje je pred nju postavila EU u mišljenju koje je dostavljeno u BiH. A od tada je urađeno ovo:
"Sam proces nakon analitičkog mišljenja koje ima 115 prioriteta je takav - sve institucije BiH donijele su akcijski plan koji je dobio potporu Vijeća ministara i akcijski plan je nešto na čemu trenutno radimo", kazao je Edin Dilberović, direktor DEI BiH.
Hrvatska će u svibnju biti domaćin summita lidera EU i država jugoistočne Europe, te je to idealna prilika za predstavljanje eventualnih rezultata.
"14 ključnih prioriteta je nešto što ćemo morati isporučiti, barem jedan njihov, dobar dio prije summita u Zagrebu, da bismo mogli razgovarati ozbiljno o budućim aktivnostima, odnosno o potencijalnom kandidatskom statusu za BiH", pojasnio je Dilberović.
VO: Od BiH se očekuju samo rezultati, jasna je poruka iz EU. No, za početak oni koji se tiču svih građana naše zemlje.
"Ove godine ponovo imamo izborni ciklus, s lokalnim izborima zakazanim za listopad. Tako da u svjetlu tih 14 prioriteta, podrazumijeva da izbori budu održani na cijeloj teritoriji BiH, i to podrazumijeva i Mostar", rekao je Johann Sattler, šef Izaslanstva EU u BiH.
Iz EU je jasno poručeno da će fokus ostati na regiji zapadnog Balkana. A kako će teći proces proširenja ovisit će od postignutih rezultata i nove metodologije proširenja Unije, koja će biti predstavljena 29. siječnja.