Inicijativa EU komisije
Na sjednici Vlade FBiH o Planu rasta za Zapadni Balkan - Evo što je poduzeto
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vlada Federacije BiH na prijedlog Federalnog zavoda za programiranje razvoja donijela je zaključak kojim usvaja informaciju o poduzetim aktivnostima ovog zavoda za sudjelovanje Federacije Bosne i Hercegovine u inicijativi EU komisije Plan rasta za Zapadni Balkan.
Novi financijski instrument
Federalna ministarstva i druge federalne institucije, nadležne i odgovorne za implementaciju aktivnosti sa Liste reformi (kvantitativnih i kvalitativnih koraka) u okviru ove inicijative, zadužene su da uzmu puno sudjelovanje u sljedećim aktivnostima, te da Federalnom zavodu za programiranje razvoja dostave prijedlog predstavnika za daljnji rad u stalnom radnom tijelu. Rok za dostavljanje ovih podataka je najkasnije do 3. travnja ove godine. Zaključkom je Federalni zavod kao koordinator procesa zadužen da za Vladu pripremi Prijedlog rješenja o formiranju stalnog radnog tijela za realizaciju i praćenje o aktivnostima reformi (kvantitativnih i kvalitativnih koraka) Europske komisije u okviru inicijative Plan rasta za Zapadni Balkan.
U danas usvojenoj informaciji pojašnjeno je da će se Plan rasta implementirati kroz novi financijski instrument u vrijednosti od šest milijardi eura za Zapadni Balkan u razdoblju od 2024. do 2027. godine. Kako je navedeno, plaćanja će se izvršavati nakon provedbe usuglašenih i dogovorenih reformi. Naglašeno je i da će, pod uslovom da se ispuni Reformska agenda iz Liste reformi, najmanje tri milijarde eura, dijelom grant sredstava i dijelom povoljnog kredita, biti upotrijebljene za investicije kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBiF). Preostale tri milijarde eura povoljnih kredita bit će namijenjeno vladama zemalja Zapadnog Balkana kroz proračunsku podršku.
Milijardu eura za BiH
U informaciji je navedeno i da će, prema sadašnjim saznanjima, sredstva koja se odnose na Bosnu i Hercegovinu iznositi približno milijardu eura. Pojašnjeno je da će, s ciljem dobivanja podrške u okviru Instrumenta, svaki korisnik dostaviti Komisiji Listu reformi koje će implementirati za vrijeme trajanja ovog instrumenta. Obrazloženo je, također, da se ove reforme nadovezuju na dio strukturnih iz Programa ekonomskih reformi i povezanih smjernica zajedničke politike dogovorene na Ekonomskom i Financijskom dijalogu u svibnju 2023. godine, zatim nacionalnu strategiju rasta gdje je to primjenjivo, te najnoviji paket proširenja, kao i ekonomski i investicijski plan za Zapadni Balkan.
Inače, oblasti na koje se odnose ove reforme, kada je riječ o našoj zemlji, su ''Zelena i digitalna tranzicija'', ''Razvoj privatnog sektora i poslovno okruženje'', ''Razvoj i zadržavanje ljudskog kapitala'', te ''Osnove/Vladavina prava'', priopćio je Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću.