Korak prema EU

BiH se pokrenula u zadnjoj godini

BiH za godinu dana napravila najveći korak ka EU
Vijesti / BiH-EU | 06. 10. 2020. u 08:40 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Iako je prošlo više od godinu dana od objavljivanja 14 preporuka Europske komisije na putu BiH ka kandidaturi za članstvo u EU, bh. vlasti su do sada u potpunosti ispunile relativno malo uvjeta.

Međutim, u proteklih godinu dana ostvaren je najveći napredak u odnosu na proteklo desetljeće, jer je konačno počelo rješavanje nekih od ključnih problema koji su godinama bili neriješeni. Iako se o rokovima nitko ne želi definitivno izjašnjavati, ako se nastavi ovim tempom angažman EU i Delegacije EU u BiH, moglo bi se očekivati da u narednih godinu do dvije budu ispunjeni preostali uvjeti, nakon čega se može očekivati i formalno prihvaćanje kandidatskog statusa za BiH.

Kakvo će biti mišljenje Europske komisije, saznat će se uskoro, koja danas treba da predstavi investicijski paket za zapadni Balkan vrijedan devet milijardi eura, ali i izvještaje o napretku koji je ostvaren u zemljama regije. U Europskoj komisiji napominju da je cilj investicija ekonomsko povezivanje i jačanje regije, odnosno smanjenje razlike između ekonomija EU i zapadnog Balkana s ciljem bržih eurointegracija.

(ne)ispunjeni uvjeti

Što se tiče u potpunosti ili gotovo u potpunosti ispunjenih uvjeta iz 14 preporuka, ukinuta je smrtna kazna u RS, osposobljen je parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje, a napravljen je značajan iskorak u rješavanju pitanja prevladavanja ratne prošlosti. Posljednji veliki korak u tom pogledu je konačno usvajanje Strategije za rad na predmetima ratnih zločina. Osim toga, znatno je unaprijeđen dio koji se odnosi na jačanje prava manjina.

Što se tiče djelomično ispunjenih uvjeta, riješen je dio koji se odnosi na stvaranje uvjeta za organiziranje izbora u Mostaru, ali još nisu ispunjene preporuke EU, Vijeća Europe i Organizacije za europsku sigurnost i suradnju o slobodnim i fer izborima. Usvojen je mehanizam koordinacije na putu ka EU, a učinjeni su i određeni značajni koraci u vezi sa sprečavanjem pranja novca. Znatno je ojačan menadžment granica, a određene mjere poduzete su i na jačanju azilskog sustava.

BiH je postigla određeni napredak i u poštovanju ljudskih i manjinskih prava, iako u tom dijelu ostaje dosta posla. Značajno je poboljšan i ambijent za rad medija i prava na javna okupljanja, iako se u izvještajima međunarodnih organizacija i dalje upozorava na postojanje pritiska na medije i pokušavanja ograničavanja prava na javna okupljanja građana. Usvajanjem Strategije za reformu javne uprave počelo se s rješavanjem 14. preporuke, a Aneks VII Dejtonskog sporazuma, koji se odnosi na povratak izbjeglica, također je u znatnoj mjeri ispunjen.

Zapelo na Sejdiću i Finciju

Na rješavanju odluke "Sejdić i Finci" već više od jednog desetljeća nema značajnog pomaka, a pravosuđe je i dalje jedna od najslabijih točaka BiH, i predmet je konstantnih kritika iz EU u izvještajima o napretku, kao i u Mišljenju EU.

Primjera radi, u Analitičkom izvještaju, koji je objavljen uz Mišljenje, istaknuto je da u BiH nije garantirana neovisnost pravosuđa, te su upozorili da je u ustavni sustav potrebno eksplicitno ugraditi mehanizme o zaštiti nezavisnosti ove grane vlasti.

"Ustavni i zakonski okvir u oblasti pravosuđa je nekompletan. Potrebno je ojačati nezavisnost pravosuđa. Pravni okvir za borbu protiv korupcije sadrži značajne manjkavosti zbog neharmoniziranog zakonskog okvira, strategija i akcionih planova", istaknuto je.

U Direkciji za europske integracije (DEI) BiH kažu za "Nezavisne" da je Mišljenje Europske komisije mapa puta za prelazak BiH u narednu fazu procesa pristupanja u EU.

Pozdrav aktivnostima

"Direkcija pozdravlja svaku preuzetu aktivnost koja je korak u tom smjeru. Pred institucijama u BiH i politikom je svakako nastavak rada na reformama i ispunjavanju ključnih prioriteta koji su na stolu sve dok Komisija ne kaže da su ispunjeni", naglasili su oni.

Osim ispunjavanja 14 ključnih prioriteta, u DEI BiH ističu i provođenje mjera Akcionog plana za realizaciju prioriteta iz Analitičkog izvještaja.

"Na primjer, krajem prošlog mjeseca usvojena je revidirana Državna strategija za rad na predmetima ratnih zločina, a ranije su usvojene strategije upravljanja granicom te borbe protiv trgovine ljudima. Institucije su, također, pripremile određen broj strategija i zakona kao što su strategija borbe protiv korupcije i prateći akcioni plan, prijedlog izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama, zakon o zaštiti ličnih podataka, a koji su upućeni u dalje procedure", naglasili su oni.

Preporuke Europske komisije

  •     Stvaranje uvjeta za demokratske izbore u BiH i omogućavanje izbora u Mostaru (djelomično ispunjeno)
  •     Usvajanje mehanizma koordinacije i usvajanje Nacionalnog programa za EU integracije (djelomično ispunjeno)
  •     Osposobljavanje parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (ispunjeno)
  •     Provođenje odluke "Sejdić i Finci" (nije ispunjeno)
  •     Promoviranje procesa pomirenja i prevlađivanja negativne prošlosti (djelomično ispunjeno)
  •     Usvajanje novog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH i poboljšanje rada pravosuđa u skladu s EU standardima (nije ispunjeno)
  •     Jačanje borbe protiv organiziranog kriminala, korupcije i pranja novca (djelomično ispunjeno)
  •     Poboljšanje kontrole granice i jačanje azilskog sistema (djelomično ispunjeno)
  •     Poboljšanje poštovanja ljudskih prava i rodne ravnopravnosti (djelomično ispunjeno)
  •     Ukidanje smrtne kazne (ispunjeno)
  •     Stvaranje boljeg okruženja za nevladine organizacije i pravo na okupljanje (djelomično ispunjeno)
  •     Jačanje zaštite novinara i slobode izražavanja (djelomično ispunjeno)
  •     Stvaranje uvjeta za zatvaranje Aneksa VII Dejtonskog sporazuma o povratku (djelomično ispunjeno)
  •     Poboljšanje rada javne administracije (djelimično ispunjeno)
Kopirati
Drag cursor here to close