Europska perspektiva
Prepreke BiH na putu prema EU
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Šest mjeseci je prošlo od kako je iz Briuxellesa stiglo Mišljenje o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Europskoj uniji. Ključne preporuke nisu ispoštovane. Europska perspektiva, čini se, nikada nije bila dalje.
Nositelji najviših funkcija u BiH vrlo rado govore o europskoj perspektivi, ali ne i o obvezi ispunjavanja onoga što je preporučeno iz Briuxellesa. Izostala je institucionalna reakcija, ali i plan rada.
Preporuke se teško ostvaruju
“Mogu jedino tražiti da se Akcijski plan koji je pripremljen kroz onaj mehanizam koordinacije u Direkciji za EU integracije što prije i formalno usvoji, da se pažnja fokusira na onih 14 prioritetnih oblasti koje će Vijeće EU razmatrati kad bude i razmatralo izvještaje, mišljenje EK povodom našeg zahtjeva za članstvo i da se čitav proces nanovo pokrene s novom dinamikom”, rekao je Osman Topčagić, predsjednik Paneuropske unije u BiH.
“Nažalost, sve preporuke koje dolaze iz Briuxellesa vrlo teško se ostvaruju u konačnici, i zato što imamo potpuno podijeljenu političku sliku i nemamo stvarne partnere kada je riječ o reformama koje trebaju da ostvare kako bismo se približili Europskoj Uniji. Nacionalne stranke su još uvijek na vlasti i kao takve se održavaju upravo suprotno djelujući od onoga što traže iz Briuxellesa ”, navodi novinarka Amina Čorbo Zećo.
Albanija i Makedonija
Slučaj Albanije i Sjeverne Makedonije koje su ispunile sve obveze, a ipak, nisu dobile zeleno svjetlo, otvorio je raspravu i o dvostrukim aršinima
“Vrata Zapadnog Balkana nisu zatvorena za ulazak u EUropsku Uniju. Ne možete govoriti dva desetljeća o perspektivi Zapadnog Balkana, a ne krenuti sa pretpristupnim pregovorima”, izjavio je Josip Juratović, zastupnik u Bundestagu
Iz Briuxellesa poručuju da nesuglasice unutar Unije ne trebaju biti ni izgovor ili opravdanje bilo kome da zanemari jedan od strateških ciljeva vanjske politike BiH.