Studija
Zračna luka Mostar mogla bi godišnje primiti skoro dva milijuna putnika
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Potencijal rasta Međunarodnog aerodroma u Mostaru iznosi čak 1,8 milijuna putnika godišnje tijekom razdoblja od 30 godina, pokazale su studije koje je financirala Europska unija.
Prema studijama, na kojima su radili europski stručnjaci, ostvarivanjem ovog rasta otvorilo bi se 2.000 novih radnih mjesta u regiji, a izrađene studije uključuju Analizu nedostataka, dugoročni poslovni i financijski plan, kao i nacrt dokumenata za restrukturiranje Aerodroma.
Nespremni za brzi rast
''Neposrednu korist od rasta ovog razmjera bi imali restorani, hoteli, turističke lokacije, a to bi znatno utjecalo na društveno-ekonomsku perspektivu cijele hercegovačke regije i njezinih građana'', navodi se u studiji kojom je razmotreno restrukturiranje vlasništva kao dio razvojnog plana za aerodrom.
Europska unija, koja je otvaranje aerodroma 1998. godine podržala s četiri milijuna eura, navodi kako sve uprave u regiji i poslovne zajednice trebaju raditi zajedno na turistički povoljnom okruženju kako bi se ostvarilo ovaj rast.
Iz mostarske Zračne luke za Bljesak.info rekli su kako je Luka dosegla svoj maksimum što se tiče infrastrukturnih kapaciteta s brojem od nekih 80.000. putnika, ali da za brzi rast jednostavno nisu spremni.
''Studija koju su kroz projekt EU izradili stručnjaci se sastoji od par dijelova i sadrži Analizu nedostataka postojećeg stanja te dugoročne financijske i poslovne planove uz dva moguća scenarija razvoja. Prvi je scenarij mogućnost daljeg razvoja uz manje samostalne investicije što za posljedicu ima blaži postupni rast prometa, a za scenarij brzog rasta neophodne bi bile velike investicije za što trenutno nismo spremni'', rekli su za Bljesak info iz Zračne luke Mostar.
Prednost blizina Međugorja
Ministar komunikacija i prometa BiH, Damir Hadžić, koji je uručio je jučer u Mostaru direktoru Međunarodnog aerodroma Mostar Marinu Raspudiću stalni certifikat aerodromskog operatora za referentni zrakoplov 'airbus A 320 - 200', za Bljesak.info kaže kako mostarski aerodrom ima velik potencijal u dugoročnoj viziji.
''Mostarski aerodrom ima veliku perspektivu što opravdava i studija o kojoj govorite. Prednost aerodroma je u svakom slučaju blizina Međugorja gdje gravitira najveći broj putnika, ali ne treba zanemariti ni turiste koji pohode Stari Most i okolicu. Aerodrom Mostar, zahvaljujući kvalitetnom radu, raste iz godine u godinu i možemo reći da je jedan od problema i posljedična potreba za širenjem i daljnjem razvoju aerodroma'', rekao je ministar Hadžić za Bljesak.info.
Dodao je kako, nažalost, lokalne vlasti teško mogu pratiti taj ritam.
''Mislimo da Aerodrom Mostar i dalje ima i imat će svijetlu budućnost, a svakako treba i mora postati jedan od nositelja razvoja gospodarstva i turizma regije'', rekao je Hadžić.
Iz Gradske uprave Mostara rečeno je kako rezultate studije ocjenjuju pozitivnim, posebice u vremenu kada se bh gospodarstvu ne predviđaju uskoro bolji dani i takva pozitivna ocjena budi i određeni optimizam.
Za sve potrebna politička stabilnost
Naglašavajući kako je Zračna luka Mostar u većinskom vlasništvu Grada Mostara i da Grad skoro svake godine što na izravan što na neizravan način pomaže rad Zračne luku Mostar, iz Gradske uprave podsjećaju kako su početkom ovog mjeseca ugostili voditelja Izaslanstva Europske unije u BiH i posebnog predstavnika EU Petera Sorensena te razgovarali i Zračnoj luci Mostar.
''Tada je u Gradskoj vijećnici upriličena i prezentacija studije koju je financirala EU za rekonstrukciju Međunarodne zračne luke u Mostaru. Upravo je i veleposlanik Sorensen tada kazao kako bi taj projekt potencijalno, ako se iskoristi na dobar način, mogao postati izvor zapošljavanja za ljude u Mostaru i regiji kao i izvor ekonomskog prosperiteta'', kažu iz Gradske uprave.
No, kako su istaknuli, za sve je potrebna prije svega politička stabilnost.
''Bez nje, nitko neće doći investirati ali i sposobnost i odgovornost menadžmenta Zračne luke Mostar'', rečeno je Bljesku u Gradskoj upravi.
Iz Zračne luke kažu kako imaju jako dobru suradnju s resornim ministarstvima, ali da nailaze na probleme kada je u pitanju Grad kao vlasnik.
Prednost EU fondova
''Što se tiče grada Mostara, kao našeg većinskog vlasnika, poznata je neriješena situacija funkcioniranja Grada što se reflektira na sve organizacije koje se nalaze pod njihovom nadležnošću'', kažu iz Zračne luke izražavajući nadu da će se rješavanjem trenutnog stanja u Gradu Mostaru poboljšati i situacija i na Zračnoj luci Mostar.
''Zračna luka Mostar vidi veliki potencijal u apliciranju na projekte iz dostupnih pretpristupnih fondova EU preko kojih bi se eventualno mogle realizirati određene investicije. Projekt AIR.NET koji je implementiran kroz IPA Adriatic program je pokazao mogućnosti koje pružaju EU fondovi, te smo njegovom provedbom uspjeli stvoriti tim ljudi koji ima neophodno iskustvo i edukaciju za ovakav vid projekata, a kao rezultat AIR.NET-a je i nastavak zračne povezanosti s Barijem'', naveli su iz Zračne luke.
Gospodarska komora Grada Mostara smatra pak kako je riječ o optimističnom scenariju, koji ovisi o visini ulaganja u proširenje i modernizaciju Zračne luke Mostar, ali i o samoj potražnji.
''Na temelju analiza, studija pruža dvije mogućnosti za postizanje optimalnih poslovnih rezultata u budućnosti: javno-privatno partnerstvo i koncesija. Prva mogućnost nudi sinergiju mogućnosti i interesa Grada Mostara, kao većinskog vlasnika, Zračne luke Mostar, te ulagača. Ova mogućnost podrazumijeva upravljanje Zračnom lukom, od strane javnog i privatnog partnera, kao profitnom, komercijalnom tvrtkom koja pripada privatnom sektoru. Druga mogućnost (koncesija) podrazumijeva davanje dozvole na korištenje javnog dobra ulagaču, uz ugovorom određenu visinu naknade. Ovdje je svakako ključan izbor ulagača'', kaže za Bljesak.info Andrea Čordaš, projekt menadžer mostarske Gospodarske komore.
Specifičan put pregovora
Gospodarska komora Grada Mostara, koja je aktivno sudjelovala u povezivanju mostarskog Aerodroma s gospodarstvenicima iz Europe, smatra kako su potencijalni partneri, prije svega, duboko svjesni teškog stanja globalnog gospodarstva.
Miljenko Buhač, glavni tajnik Komore, kaže kako je u takvim nepovoljnim uvjetima, sektor zračnog prometa snažno pogođen smanjenom kupovnom moći i intenzivnom konkurencijom te da zračni promet pokazuje trend privatizacije.
''Ovakav globalni trend rezultira potrebnim priljevom novca zračnim lukama i povećanom učinkovitošću poslovnih operacija. Stoga je potencijalnim partnerima iz Europe jasno da Zračna luka Mostar treba proći fazu modernizacije i proširenja, kako bi postala privlačnija avio kompanijama i potencijalnim partnerima diljem Europe. Isto tako, jasno je i kako odredište Hercegovina ima veliki prirodni turistički potencijal, što je potencijalnim partnerima u poslovnom smislu jako privlačno. Međutim, potrebno je preći specifičan put pregovora sa zračnim lukama i avio kompanijama diljem Europe, te kreirati za njih jedinstvenu ponudu koja će im uliti povjerenje i omogućiti ostvarenje poslovnog partnerstva'', kaže Buhač za Bljesak.info.
I on i Čordaš ističu kako je prednost to što je Zračna luka Mostar udaljena od važne turističke destinacije – Međugorje – svega dvadeset i tri kilometra.
''Ova činjenica pruža Zračnoj luci Mostar priliku za intenzivnim korištenjem prirodne turističke potražnje'', istaknuli su i naglasili kako je Zračnoj luci za korištenje turističkih potencijala žurno potreban ozbiljan partner ulagač kako bi se proširila i modernizirala.
Iz Zračne luke kažu kako je turistička sezona već počela i planovi su zadržati putnike pretežno religijskog turizma koji gravitiraju Zračnoj luci Mostar, te privući i ostale putnike koji bi se preko Zračne luke Mostar domogli svoje konačne destinacije.
''Od ove godine Mostar će biti redovitom linijom povezan s Rimom što je projekt koji je realiziran nakon velikog napora Menadžmenta ZLM, i ujedno jedina izravna veza s Rimom iz Bosne i Hercegovine. Pored ove linije postoje također i redoviti charter letovi za Napulj i Bari'', navode iz Zračne luke.
Otimanje putnika
No, i dalje se teško oteti dojmu da turisti zaobilaze mostarsku Zračnu luku koristeći usluge aerodroma u susjednoj Hrvatskoj, pa da se onda autobusima upućuju prema odredištima u Hercegovini.
Komentirajući ovakvo ''otimanje'' putnika, ministar Hadžić kaže kako je uvjeren da će se taj trend promijeniti.
''Možda je teška riječ da aerodromi u Hrvatskoj otimaju turiste ali je i činjenica da dobar dio putnika sleti u Hrvatsku pa se kopnenim putem prebacuje do Međugorja. Zadnjih godina, ovaj trend se mijenja, jer danas Aerodrom Mostar djeluje unutar svih međunarodnih standarda. Putnici sve više počinju gravitirati Mostarskom aerodromu. Dokaz tome je i porast broja putnika'', rekao je Hadžić i dodao kako statistike pokazuju da danas bilježimo porast broja putnika koji zračnim putom dolaze u Mostar, a dalje kopnenim nastavljaju put prema jadranskoj obali.
''Uvjeren sam da će naša nastojanja, u smislu potpune afirmacije Aerodroma Mostar, dovesti i do poboljšanja ekonomske, gospodarske i turističke konkurentnosti cjelokupne hercegovačke regije. Mostarski aerodrom ima kapaciteta i u budućnosti će zasigurno biti na prvom mjestu na listi bh. aerodroma po broju putnika na turističkim letovima'', rekao je Hadžić za Bljesak.info.