Crno tržište cvjeta
BiH - Legalno i nelegalno oružje u pogrešnim rukama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Veliki broj incidenata uzrokovanih vatrenim oružjem sa smrtnim ishodima i teškim ozljedama u proteklom razdoblju, šokirali su našu zemlju i regiju. Ovo je moglo biti spriječeno da nije bilo nelegalnog oružja u posjedu, koje se kao takvo, našlo u pogrešnim rukama. Zakon o oružju i streljivu u Brčko distriktu veoma je rigorozan. Međutim, policija vrlo malo radi na oduzimanju i otklanjanju nelegalnog oružja.
Incidenti uzrokovani vatrenim oružjem nerijetki su i u Brčko distriktu. Prije nekoliko dana u ranim večernjim satima u centru grada dogodila se pucnjava u kojoj je jedna osoba ranjena, piše Federalna.ba.
Cvjeta crno tržište
Nabavka oružja u Brčko distriktu veoma je ograničena zbog rigoroznog Zakona o oružju i municiji. Što se tiče oružja za osobnu sigurnost, izdaje se mali broj odobrenja upravo zbog velikih kriterija koje je postavila policija, ali zato cvjeta crno tržište.
''Legalni tokovi su već zakonski pokriveni što se tiče legalnog oružja. Međutim, policija vrlo malo radi na oduzimanju i uklanjanju nelegalnog oružja'', govori vlasnik oružarnice Damir Pamukčić.
Stručnjaci tvrde da je u svemu ovome zakazao kompletan sustav - kako odgojni, preventivni, tako i represivni te da je s ciljem prevencije ovakvih pojava neophodno povećati kazne.
''Možemo da konstatiramo da su degradirane ljudske vrijednosti i u prilog tome ide degradacija struke. Vidimo tko su uzori i mladima i starijima. Oni su ljudi kriminalnog dosjea, loših moralnih, estetskih i svih drugih vrijednosti'', ističe psihoterapeut u superviziji Edina Osmić-Šadić.
Svaki slučaj zloupotrebe oružja u legalnom posjedu, građani trebaju prijaviti policiji.
Amnestija
''Građani koji dobrovoljno predaju oružje bit će amnestirani od sankcija, ako protiv njih već nije pokrenut postupak zbog nedozvoljenog držanja minsko-eksplozivnih sredstava, oružja i municije“, poručuje glasnogovornik policije Brčko distrikta BiH Dževida Hukičević.
Na dodatni novinarski upit, iz Policije Brčko distrikta ističu da se prevencija slučajeva korištenja vatrenog oružja provodi kroz različite projekte, fokusirane na podizanje svijesti građana o važnosti sprječavanja zloupotrebe vatrenog oružja i dobrovoljnu predaju nelegalnog oružja, pod uvjetima propisanim Zakonom o oružju i municiji u ovoj lokalnoj zajednici.
Također, navode da liječničke preglede obavljaju svake četiri godine, osim pripadnika Jedinice specijalne policije koji sistematske preglede vrše svake dvije godine. Po potrebi se obavljaju i izvanredni pregledi, a test tejelsne sposobnosti svakih šest mjeseci.
Ministarstvo unutarnjih poslova Hecegovačko - neretvanske županije (MUP HNŽ) u izvještaju za prošlu godinu navodi što su oduzeli u razdoblju od 1. siječnja 2023. godine do 1. siječnja 2024. godine na području nadležnosti Uprave policije MUP-a HNŽ-a u kaznenim djelima vezanim za zlouporabu opojnih droga i drugo, odnosno naoružanje, streljiva, eksplozivna sredstva, vozila, visokotarifna roba i sl.
Navode da jeduzeto i uništeno osam lovačkih pušaka, četiri karabina, tri automatske puške, jedna poluautomatska PAP, jedna puška M 48 cal. 7,9 mm, dvadeset različitih vrsta pištolja, jedan RPG, jedna ručna bomba M-52 i 2 (dvije) zračne puške.
Ukupno oduzeto streljiva/municije različitih kalibara 496 kom. Dodaje se i kako je 28. listopada 2023. godine pod nadzorom Povjerenstva za uništenje oružja MUP-a HNŽ, predstavnika UNDP-a, Ministarstva sigurnosti BiH i rukovoditelja željezare izvršeno je uništenje prikupljenog oružja u željezari Ilijaš i to 126 komada oružja, od čega pištolja 15 komada, startnih pištolja 5 komada, pušaka 12 komada, automatskih pušaka 9 komada, zračna puška 2 komada i ostalog ukupno 53 komada (okvira za municiju 28komada, nož 2 komada, preklopno vatreno oružje - ručne izrade, palica 1 komad i bajonet ta PAP-1 komad).