Svaka prijava je važna
Djevojke iz Mostara i Visokog prijavile prijetnje preko društvenih mreža
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Brutalne prijetnje
Iz policije u Visokom nam je potvrđeno da su ova djela prijavljena.
Glasnogovornik Uprave policije Ministarstva unutarnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona Samir Valentić, rekao je za Bljesak.info potvrdio je prijavu i rekao kako je važno da se reagira da se svaki slučaj pravilno dokumentira kako bi počinitelji kaznenih djela bili procesuirani sa zakonom da bi se spriječile neželjene posljedice.
Svaka prijava je važna
BiH bez službenih podataka
Gender Centar FBiH ima podatke o zlostavljanim ženama, prema kojima je gotovo polovina žena u BiH, 48 posto, iskusila neki oblik nasilja, uključujući i nasilje od strane partnera i to od svoje petnaeste godine.
''Službena baza podataka o femicidu, ili broju nasilja prema ženama, u BiH ne postoji. Nemate dostupne informacije u zakonodavstvu, u policiji podaci nisu centralizovani na jednom mjestu, a medicinske ustanove, koje su prve u kontaktu sa ženama koje su pretrpjele nasilje - takve baze jednostavno ne prave. Znači, problem je u kompletnom lancu institucija, ali i u odgovornosti. Moramo imati moralnu odgovornost, pokazati da nismo saglasni s tim što se događa, a mi do sada nemamo ni jednu takvu ostavku. Zato što i dalje smatramo da je nasilje, pa i ubistvo žene privatna stvar, a ne društveni problem'', istaknula je ranije za Radiosarajevo.ba Jadranka Miličević direktorica Fondacije CURE.
Bosna i Hercegovina je u lsitopadu 2013. godine ratificirala Istanbulsku konvenciju, čime se obavezala da će poduzeti zakonodavne i druge mjere kako bi osigurale zakonske, institucionalne i organizacione okvire za prevenciju nasilja nad ženama, zaštitu žrtava i sankcionisanje počinilaca nasilja.
Za slučajeve femicida u Bosni i Hercegovini do sada je izrečeno 29 presuda, uglavnom zatvorskih kazni.
U Bosni i Hercegovini postoje SOS telefoni za prijavu nasilja u oba entiteta.
Gender centar Federacije Bosne i Hercegovine uspostavio je SOS telefonski broj 1265 za pomoć žrtvama nasilja u obitelji na teritoriji ovog bh.entiteta.
SOS liniju 1264 za područje Republike Srpske uspostavile su 2005. godine četiri nevladine organizacije i Gender Centar Republike Srpske.
Nasilje se, također, može prijaviti i na SOS crvenu liniju za žrtve nasilja broj 033 222 000.
Broj policije je 122.