Krenuo na smjenu

Nestao meteorolog na Bjelašnici - Iz FHMZ tvrde da je prošao svu obuku, i da je upoznat sa radom na Bjelašnici

Nestala osoba posljednji se put javila jučer, iza pola deset.
Vijesti / Crna Kronika | 25. 12. 2024. u 17:30 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Osoba za kojom se traga na Bjelašnici zaposlenik je Federalnog hidrometeorološkog zavoda. Krenuo je na redovnu smjenu kako bi zamijenio kolegu u opservatoriju Bjelašnica, potvrdio je za TVSA pomoćnik direktora sektora za meteorološka mjerenja i prognoze FMHZ-a, Edin Pišmo.

"On je dulje vrijeme radio na meteorološkoj stanici Ivan-sedlo, no zbog odlaska u mirovinu našeg osmatrača na stanici Bjelašnica suočili smo se s manjkom kadra. Bjelašnica je jedina takva stanica u BiH koja je dio međunarodnih mreža stanica za praćenje klimatskih promjena. Ta stanica mora zadovoljiti određene uvjete: ne smije koristiti suvremenu tehnologiju mjerenja, već osmatrački sustav, a pokrivenost mjerenja mora biti 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu. Zbog nedostatka osoblja na toj stanici, premjestili smo ovog zaposlenika s Ivan-sedla na Bjelašnicu. Prošao je kompletnu obuku, uključujući penjanje i osmatranje na Bjelašnici, i bio je upoznat s uvjetima rada. Ovo je bio njegov drugi izlazak na Bjelašnicu. Svi osmatrači znaju da prilikom penjanja moraju procijeniti sigurnosnu situaciju i provjeriti mogu li sigurno stići do stanice. Tijekom penjanja osmatrač koji ide prema stanici i onaj koji je već na stanici međusobno komuniciraju kako bi se utvrdilo dokle je tko stigao. Posljednji put javio se prilikom silaska sa šestosjeda. Kad se sljedeći put trebao javiti, nije uspio, a kolega ga je pokušao kontaktirati. Njegov mobitel bio je nedostupan, nakon čega smo alarmirali MUP, Civilnu zaštitu, GSS i sve službe koje mogu sudjelovati u potrazi. Potraga traje od jučer u 12 sati," izjavio je Pišmo, a prenosi raport.

Nestala osoba posljednji se put javila jučer, iza pola deset.

"Uvjeti na vrhu Bjelašnice su izuzetno teški – vjetar puše brzinom od oko 120 km/h, a vidljivost je svega 5 metara. Iz GSS-a navode da se prilikom traganja spašavatelji vežu užetima, pri čemu je razmak između njih dva metra, no zbog slabe vidljivosti ponekad ne mogu vidjeti ni kolegu pored sebe. Potraga se odvija u iznimno zahtjevnim uvjetima," pojasnio je Pišmo.

Kopirati
Drag cursor here to close