Mutno
Izgradnja izolatorija zbog vijećnika ide na provjeru u tužiteljstvo
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Agencija za javne nabavke (AJN) Bosne i Hercegovine dostavila je Tužiteljstvu Tuzlanskog kantona izvještaj o monitoringu predmeta izgradnje izolatorija, koji je gradska uprava Srebrenika izgradila za potrebe liječenja zaraženih koronavirusom u ožujku ove godine, potvrđeno je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
''Agencija za javne nabavke dostavila je izvještaj o monitoringu sa svom potrebnom dokumentacijom, nakon čega će Tužiteljstvo TK izvršiti dalje provjere samog predmeta i izgradnje izolatorija u Srebreniku, te u skladu sa zakonima i propisima poduzeti iduće korake'', kazao je za BIRN BiH Admir Arnautović, glasnogovornik Tužiteljstva TK.
BIRN BiH je ranije u tekstu “Izgradnja izolatorija u Srebreniku povjerena firmi gradskog vijećnika” pisao o ovom slučaju, nakon čega je Agencija formirala predmet i od ugovornog organa tražila dokumentaciju kako bi kroz monitoring predmet bio ispitan.
BIRN navodi kako je grad Srebrenik nedavno naredbom Kriznog stožera donio odluku o adaptaciji izolatorija i trijažnog centra za liječenje zaraženih koronavirusom, koji je napravljen u Centru za edukaciju odraslih Srebrenik. Poslove adaptacije dobila je firma “Fenix AS”, čiji je suvlasnik, s 33 posto udjela, Fadil Smajić, vijećnik Gradskog vijeća Srebrenika.
Adaptacija izolatorija nije rađena uobičajenim postupkom javnih nabavki, zbog hitnosti situacije, kazali su ranije iz Gradske uprave Srebrenika.
Direktor AJN Đenan Salčin rekao je ranije za BIRN BiH da će pratiti ovaj slučaj kroz inicijativu za praćenje nabavki tijekom epidemije u suradnji s tužiteljstvima u BiH.
''Kako sam vidio iz odgovora koji je Gradska uprava Srebrenika uputila vama, oni navode da se suspenduje Zakon o javnim nabavkama tijekom vanredne situacije, što nije točno. Predsjedništvo BiH ne može suspendirati zakon, pa ni manje razine vlasti. Jasno je propisano kako se provode nabavke u hitnim slučajevima, i to ćemo ispitati'', kazao je Salčin.
On je ranije za BIRN BiH objasnio da izabrani dužnosnici sa značajnijim udjelima u kompanijama ne mogu sudjelovati u javnim nabavkama.
''Po aktualnom Zakonu o javnim nabavkama, izabrani dužnosnici prilikom sprovođenja javnih nabavki, mogu imati do 20 posto vlasništva u kompaniji koja dobija posao'', kazao je Salčin.