Suđenje
Jahić negira počinjenje zločina u Konjicu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U nastavku suđenja za zločin na području Konjica, optuženi Enes Jahić, svjedočeći u svoju korist, negirao je da je počinio djelo koje mu se stavlja na teret.
Obrana je tražila isključenje javnosti prilikom Jahićevog saslušanja, što je Sudsko vijeće odbilo zbog nepostojanja razloga za isključenje.
"Nama se nije vjerovalo"
Jahić je rekao da je do 1992. radio u Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA) i da se po povratku u Konjic priključio Teritorijalnoj odbrani, na dužnost referenta obavještajnih poslova.
"Dužnost mi je bila da prikupljam, sortiram i analiziram izvještaje s prvih borbenih linija u kojima se nalaze podaci o neprijatelju… Ja te izvještaje prikupljam u centru baze, izvlačim ono što je bitno i pišem izvještaj, koji dajem naređenom", kazao je Jahić.
Na pitanje svog odvjetnika Kerima Čelika, Jahić je rekao da njegovi poslovi nisu imali veze s poslovima sigurnosti.
Prema riječima Jahića, u svibnju 1992. bilo je nekoliko borbenih djelovanja na području Konjica, među kojima i blokada puta M-17 u mjestu Bradina, ali tvrdi da ni u jednom nije sudjelovao.
"Nama koji smo došli iz bivše JNA, jednostavno se nije vjerovalo", kazao je Jahić.
Na pola puta se vratio
Ispričao je da je od Seje Mustafića, 11. ili 12. srpnja, saznao da je u selu Repovci iz zasjede ubijeno 11 ili 12 pripadnika Vojne policije, a da je on u vrijeme tih događanja bio u Čelebićima.
Rečeno mu je kako ima primjedbi na njegovo ponašanje, da "surađuje sa Srbima" i da ne smije napuštati objekt. Nakon toga je, kako je kazao, dobio naredbu da s još nekoliko vojnika ode u Repovce na pretres terena, ali se na pola puta vratio u Čelebiće.
Optuženi je rekao da je sutradan po njega došao Pavo Mucić i zamolio ga da ide s njim u Konjic jer je "netko zatvorio ljude u školi na Bradini".
"Pavo je ušao u školu, zadržao se pet-šest minuta i izašao vidno ljut", kazao je Jahić i posvjedočio da su potom otišli do mjesta gdje su poginuli vojni policajci.
Pavo Mucić je zbog zločina u Konjicu osuđen u Haškom tribunalu na devet godina zatvora.
Optužnica tereti Jahića da je pretukao svjedokinju Lenku Kuljanin, a ranije mu je suđeno u predmetu protiv Esada Ramića i još deset optuženih za zločine na području Konjica, nakon čega je njegov predmet razdvojen.
Negirao krivnju
Posvjedočio je da Kuljanin nije poznavao prije i tijekom rata, a da ju je upoznao u ugostiteljskom objektu njenog muža na putu za Beograd, 2001. ili 2002. godine.
Jahić je rekao da je nakon rata radio u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine, kao pukovnik u američkoj vojsci i u NATO-u, te da je za svaki posao prolazio sigurnosne provjere.
"Nisam počinio bilo kakvo kazneno djelo tijekom rata pa ni ovo koje mi se stavlja na teret", kazao je Jahić.
Tužitelj Ljubo Badnjar pitao je Jahića zašto je bio u kućnom pritvoru u Čelebićima i je li tražio ukidanje tih mjera, što je svjedok potvrdio.
Rekao je da ne zna što se dogodilo sa zarobljenim civilima na Bradini.
Na pitanje člana Vijeća Darka Samardžića je li sudjelovao u bilo kakvim saslušavanjima i koje je naoružanje imao, Jahić je odgovorio da nije i da je od naoružanja imao samo pištolj.
Sud će naknadno utvrditi datum nastavka suđenja, piše Birn.