Kriminal
Kako je 30 milijuna maraka 'prosuto' po cestama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Putarska poduzeća u cijeloj BiH godinama vezuju brojne afere, a tužiteljstva bi se ozbiljno trebala pozabaviti njihovim radom, kažu iz Transparency Internationala u BiH.
"Ima jako puno materijala za sva tužiteljstva u BiH da se bave načinom na koji rade putarska poduzeća i kantonalna i Ceste Federacije i Putevi RS, tako da evo konkretno naša organizacija je podnosila jednu krivičnu prijavu u slučaju Cesta Federacije koje su godinama održavale puteve, magistralne puteve bez ikakvog postupka, javne nabavke. Mislim da su 30 milijuna maraka podijelili bez ikakvog postupka", rekao je za BHRT Srđan Traljić iz TI BiH.
Naime, uhićeni u akciji "Tunel 2", ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić i drugi, predani su Tužiteljstvu BiH, gdje će postupajući tužitelj odlučiti o eventualnom podnošenju prijedloga za pritvor ili drugim mjerama.
Nešić i još šest uhićenih se dovode u vezu s krivičnim djelom korupcija i zloupotrebom službenog položaja, u razdoblju 2016. - 2020. godine. Procjenjuje se da je Javnom poduzeću "Putevi Republike Srpske" nanesena višemilijunska šteta.
Do sada utvrđena šteta koja je kroz javne nabavke, primanje mita i druge kriminalne radnje nanesena "Putevima RS" mjeri se milijunima maraka, a njen konačan iznos se tek treba utvrditi, izjavio je glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić. O detaljima predmeta nije želio govoriti.
"Faktički smo sada negdje na pola puta. Slijede nam druge istražne radnje koje su potrebne da se poduzmu u ovom navedenom predmetu. I nakon neophodnih vještačenja i provođenja svih potrebnih daljnjih radnji bit će utvrđena konačna šteta koja je nanesena", rekao je Kajganić.
Komentirajući špekulacije pojedinih medija o tajmingu privođenja Nešića i ostalih osumnjičenih, koji se pokušava dovesti u vezu s posebnom sjednicom Narodne skupštine održanoj u ponedjeljak, a na kojoj je Nešić oštro kritizirao rad pravosuđa u BiH, zamjenik glavnog tužitelja Mladen Furtula je kazao da je isključivi razlog zašto se djelovalo baš u ovom trenutku to što Tužiteljstvo reagira kada prikupi dovoljno dokaza za konkretnu akciju.
"U posljednje vrijeme su se intenzivirala saznanja i provođene su posebne istražne radnje. Prikupili smo dovoljnu količinu dokaza koji nam daju razinu takozvane osnovane sumnje i to je bio moment u kome je postupajući tužitelj da bi dodatno trebalo osigurati odgovarajuće dokaze upravo provođenjem ovakve akcije", naveo je Furtula.
Povodom hapšenja predsjednika Demokratskog narodnog saveza, aktualnog ministra sigurnosti BiH, Nenada Nešića, održana je izvanredna sjednica Predsjedništva stranke nakon koje je poručeno kako se radi o politički montiranom procesu i zatraženo Nešićevo puštanje na slobodu.