Tragedija
Kamenolom u Jablanici: Formiran predmet u Tužiteljstvu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Tužiteljstvu HNŽ formiran je predmet s posebnim naglaskom na poslovanje i aktivnosti kamenoloma koji se nalazi na nastradalom području u Donjoj Jablanici, potvrđeno je u ponedjeljak iz ove institucije.
Vezano za tragediju koja se dogodila, a radi objektivne informiranosti javnosti, te brojnih upita medija, obavještavamo javnost da su tužitelji Tužiteljstva HNŽ Mostar, Područno tužiteljstvo Konjic, odmah po dojavi o strašnoj tragediji koja se dogodila na području općina Jablanica i Konjic izišli na mjesto nesreće, te zajedno sa pripadnicima MUP-a HNŽ i PU Konjic, odnosno PS Konjic i PS Jablanica poduzeli i poduzimaju sve neophodno potrebne radnje iz svoje nadležnosti, a koje ne trpe odlaganja.
Poslovanje i aktivnosti kamenoloma
Iz tih razloga, u Tužiteljstvu je formiran predmet, te imenovan tim tužitelja za rad na ovom slučaju, a pripadnici MUP-a HNŽ pod nadzorom Tužiteljstva HNŽ poduzimaju radnje provjera navoda i informacija s ciljem utvrđivanja svih okolnosti pod kojima se dogodila ova tragedija, s posebnim naglaskom na eventualnu odgovornost i ulogu ljudskog faktora, naročito u odnosu na poslovanje i aktivnosti kamenoloma koji se nalazi na nastradalom području.
Također, u tom cilju, naložena su određena vještačenja, te pribavljanje određene poslovne dokumentacije, stoji u priopćenju.
Na izvanrednoj sjednici Vlade Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ), na kojoj je ustrojen Stožer za upravljanje procjenom šteta, sanacijom i oporavkom poplavom pogođenih područja, predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač naglasila je kako su sva ministarstva uključena u Stožer obvezna hitno dostaviti okvirne procjene šteta te izvješća o dosadašnjim aktivnostima na terenu.
Krizni stožer će sutra koordinirati aktivnosti na terenu
Kako je Buhač pojasnila, Stožer je oformljen za upravljanje procesom procjene štete, sanacije i oporavka pogođenih područja HNŽ-a, na čelu s predsjednicom Vlade, te ministrima financija, prometa, gospodarstva, graditeljstva, MUP-a, zdravstva i poljoprivrede te gradonačelnicima Mostara i Konjica, kao i načelnika Jablanice.
Buhač je naglasila kako će Stožer već sutra izaći na teren kako bi surađivao s lokalnim vlastima na daljnjim mjerama.
"Svi ministri su zaduženi da dostave svoje planove i prijedloge, a krizni stožer će već sutra koordinirati aktivnosti na terenu, što je ključna poruka današnjeg sastanka", kazala je.
Jedno od ključnih pitanja koje je razmatrano na izvanrednoj sjednici, kako je pojasnila, odnosi se na hitne mjere za sprečavanje zaraze u pogođenim područjima.
"Neophodno je odmah procijeniti štete na cestovnoj infrastrukturi i stambenim objektima, ali i pružiti psihološku pomoć pogođenom stanovništvu, kao i službama koje su sudjelovale u spašavanju", dodala je.
Proračun HNŽ-a neće moći iznijeti troškove sanacije
Među prioritetima je i obnova putnog pravca Mostar-Jablanica, no prije otvaranja prometnice, provest će se detaljna provjera sigurnosti.
Premijerka Buhač upozorila je i na visoke materijalne štete, te istaknula kako proračun HNŽ-a neće moći iznijeti troškove sanacije. Stoga se radi na procjeni štete infrastrukture i stambenih objekata.
Vlada HNŽ-a također će, kako je Buhač najavila, u suradnji s višim razinama vlasti proglasiti Dan žalosti.
Premijerka Marija Buhač osvrnula se na kamenolom iznad Donje Jablanice, koji se spominje u kontekstu moguće odgovornosti za nedavnu katastrofu. Naglasila je da je odmah po pojavi tih informacija na terenu zadužila Ministarstvo gospodarstva da dostavi svu potrebnu dokumentaciju.
"Vlada nije izdala nikakvu koncesiju za taj kamenolom, niti bilježimo prihode od koncesijske naknade. Ipak, zatražila sam od Ministarstva da izvuče kompletnu dokumentaciju iz arhive vezano za to poduzeće, te očekujem izvješće do kraja dana, nakon čega ću moći pružiti dodatne informacije", istaknula je Buhač.
Premijerka Buhač je na kraju izrazila sućut obiteljima nastradalih u poplavama te suosjećanje sa svim pogođenima.