Oglasio se
Kaotično na suđenju: Dodik dobacivao, sutkinja mu zaprijetila izbacivanjem iz sudnice
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Sudu BiH u srijedu je nastavljen glavni pretres u predmetu protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića kojima se sudi zbog neprovođenje odluka visokog predstavnika u BiH.
Danas su trebali biti izvedeni dokazi obrane drugooptuženog Lukića, a trebalo je i Tužiteljstvo BiH izvesti dokaze replike.
Rok za izjašnjenje
Međutim bilo je prilično kaotično pa je suđenje prekinuto, prenosi Raport.
Na početku je sutkinja Sena Uzunović konstatirala je da je Sud odbio prigovor odvjetnika drugooptuženog Miljkana Pucara da Tužiteljstvo izvede brojne dokaze koji se, prije svega, odnose na dopise Tužiteljstva upućene OHR-u, kao i odgovore OHR-a na dopise Tužiteljstva BiH.
Tužiteljstvo je kao dokaz priložilo i ispis Aneksa 10 Daytonskog sporazuma, skinut sa stranice UN-a na engleskom jeziku, a uz njega su priloženi i prijevod na BHS jezike i druga dokumentaciju koju je relevantnom za ovaj dokaz smatralo Tužiteljstvo.
Obrana Lukića usprotivila se da se išta od ovog uvaži kao dokaz, jer smatraju da je Tužiteljstvo trebalo uložiti sve te dokaze, prvenstveno Anex 10 ranije te je Lukićeva obrana ocijenila da na ovaj način i kroz ove dokaze, Tužiteljstvo BiH vodi novu istragu
Zanimljivo je da je sutkinja Uzunović rekla da obrana Dodika u ostavljenom roku, odnosno do utorka, nije poslala svoje očitovanje na prijedlog dokaza Tužiteljstva.
Odvjetnik Milorada Dodika, Goran Bubić je kazao da oni nisu dobili nikakav rok za izjašnjenje i da su pripremili primjedbe pa su zatražili da se o tome danas izjasne.
"Ja nisam dobio nikakav podnesak da se izjasnim. Izvan pameti je da se ne bi izjasnio", rekao je Bubić.
Opomena
Sutkinja je kazala da sve što je dostavljeno obranu drugooptuženog dostavljeno i obrani prvooptuženog odnosno Bubiću.
Sutkinja Uzunović je istaknula da njoj suradnici dostave svu dokumentaciju pred ročište, ali da će ona ipak napraviti pauzu i još jednom provjeriti Bubićeve navode.
U sudnicu se nakon pauze sutkinja Uzunović vratila još ozbiljnija nego inače i odmah se obratila odvjetniku Bubiću kazavši mu:
"Branitelju, zaprimili ste sve dokaze i dopis u kojem vam je ostavljen rok, da se do jučer do 12 sati, izjasnite o dokazima Tužiteljstva BiH. Nemojte nikada više da tvrdite nešto pred ovim Sudom što nije točno. Ne možete uzimati sebi prava koja vam ne pripadaju".
Potom je sutkinja od suradnice zatražila da na grafoskopu sudnice pokaže faksimile dokumenata na kojima stoji otisak sličan pečatu na kojem su sadržani svi podaci o tome da je na broj faxa odvjetnika Gorana Bubića otišao zahtjev za izjašnjenje o dokazima Tužiteljstva BiH.
Odvjetnik Bubić je nastavio tvrditi da to nije dobio. Ona je rekla da nema rasprave sa Sudom i da dostavi pismeno što ima te ga pitala želi li da ga opomene.
Tražio izuzeće sutkinje
Dodik je dobacio da ga opomene i zatražio riječ na što je sutkinja rekla da ne može, ali je on nastavio dobacivati. Sutkinja Uzunović je tražila da mu isključe mikrofon jer se raspravlja sa Sudom. Onda mu je poručila:
"Nemojte se raspravljati sa Sudom ako nastavite morat ću narediti vaše udaljenje iz sudnice, a onda morate znati da su posljedice toga da ne možete napustiti Sud dok vas ne pozovem ponovo. Konsultirajte se s vašim pravnim zastupnicima što to znači".
Pročitajte još
Dodik je ponovo dobacio nešto, a nakon opomena Goran Bubić je rekao da ulaže prigovor i traži izuzeće sutkinje Uzunović.
Ona ga je pitala na osnovu kojeg člana zakona i po kojem osnovu, no on nije znao navesti na osnovu kojeg člana ali je rekao da traži izuzeće zbog povrede prava na obranu i da je pokazala 'neočekivanu pristranost'.
Ponovo ga je pitala za osnovu, on je rekao zbog sumnje u pristranost. Sutkinja je rekla da je to mogao uputiti do početka pretresa, međutim Bubić je dodao da se određenim okolnostima može tražiti i tijekom ročišta.
Kazna
Potom je sutkinja Uzunović ponovo dala kraću pauzu. Nakon nje je pročitala zakonsku odredbu kojom se sudu omogućava da kazni s do 5.000 KM sve one sudionike u postupku koji vrijeđaju Sud BiH.
Prije toga je pročitala nekoliko navoda iz ranijih obraćanja Gorana Bubića koja se odnose na visokog predstavnika i na Sud BiH, a koji su protumačeni kao uvredljivi.
Onda je rekla da će se osvrnuti na zahtjev za njenim izuzećem te je rekla da prekida ročište zato što je Bubić naveo da se u zahtjevu za izuzeće radi o novim okolnostima.
Podsjetimo, prije nekoliko mjeseci oni su već zatražili izuzeće sutkinje Uzunović zbog pristranosti i tada je nadležno sudsko vijeće odbilo takav zahtjev. Iako se o istom zahtjevu ne može razmatrati dva puta, Bubić je ipak inzistirao na tome navodeći da je riječ o posebnim okolnostima.
Suđenje će biti nastavljeno 16. listopada. Do tada bi vijeće trebalo odlučiti o novom zahtjevu za izuzeće sutkinje Uzunović.
"A, tko će se taj dan pojaviti u sudnici, ja ili neko drugi, vidjet ćemo", zaključila je Uzunović.
Dodik: Performans za javnost
"Namješteni sudski proces vodi izravno Bakir Izetbegović preko svojih poslušnika u neustavnom Sudu BiH, a sada je to i otvoreno priznao", napisao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na društvenoj mreži "X".
Kazao je kako "izjava da 'proces ide u smjeru da ću biti osuđen', i to neposredno prije ročišta, pokazuje tko zapravo upravlja i da je presuda donesena i prije početka ove farse".
Dodik je istaknuo kako je u cijeloj priči najskandaloznije likovanje Bakira Izetbegovića nad činjenicom da je, prema njegovom priznanju, međunarodna zajednica stala iza procesa koji su sastavili.
"Kadrovi SDA su potpuno privatizirali pravosuđe i tako se pokušali obračunati sa svim Srbima, a vođa svega toga bio je Izetbegović. Preko Mehmedagića su godinama pakirali lažne priče, ubacivali opasnog kriminalca i čovjeka bez diplome da bi na temelju tih izmišljotina pokrenuli neke procese o kojima nikada ništa nisu mogli dokazati. Sada nam je Izetbegović svima objasnio da su uspjeli, jer su dobili naklon međunarodne zajednice", istaknuo je Dodik.
Naveo je kako je Bakir Izetbegović organizirao "ovaj performans za javnost" te ga optužio za krađu kako bi oslabio RS i njezin položaj.
"Sud i Tužiteljstvo nisu institucije Bosne i Hercegovine, to su američke institucije u kojima je bošnjački SDA kadar godinama koristio svoju vlast i uništavao sve što ima veze s pravom i pravdom. Dokazali smo da je ovo politički proces. Stranci su stali iza njih, ali pravda je na našoj strani. Kaznenog djela nema, pa ne treba biti ni procesa, ali postoji SDA-ova zločinačka organizacija koja upravlja pravosuđem i drugim institucijama", zaključio je Dodik.