Zakon

Masovno razoružavanje Krajišnika

Oslobođenje navodi kako je mnogo Krajišnika koji su išli u MUP da se žale, a ni ministar Nermin Kljajić nije zadovoljan zakonom.
Vijesti / Crna Kronika | 03. 01. 2022. u 08:59 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''U toku je masovno razoružavanje Krajišnika'', piše sarajevsko Oslobođenje navodeći kako su ''zbog novog Zakona o oružju i municiji u USK-u, Krajišnici  došli u situaciju da budu potpuno razoružani, barem što se tiče civilnog sektora''.

Zakon je, navode novine, usvojen 1. svibnja 2021., pa je Skupština uputila zahtjev svim policijskim stanicama da 15 dana ranije obavijeste vlasnike oružja o isteku dozvola.

''Oni nisu postupali po tom zahtjevu, nego su za nekoliko stotina vlasnika i za oko tisuću cijevi poslali prekršajne naloge. Te osobe kojima je sad oduzeto oružje po istom zakonu nemaju pravo za dvije godine dobiti oružje nazad i oružni list'', kaže za Oslobođenje zastupnik iz SDA Hadis Jusić.

Kazne za prekršaje se kreću od tisuću do tri tisuće maraka i plaćaju se za svaki komad oružja posebno, sve zbog toga što nisu produžili zahtjev 15 dana prije isteka roka.

''I nije samo oružje u pitanju, gdje netko ima pištolj na dozvolu ili lovačku pušku, nego Zakon jednako obuhvaća i plinski pištolj, air soft puške i slično koje se više ne može nabaviti bez prijave i uz starosnu dob vlasnika od minimum 21 godinu. To je isto apsurd, jer sa 18 godina Krajišnici su išli u rat, idu u vojsku, a ne mogu biti lovci'', smatra Jusić, koji je uputio inicijativu za izmjenu nekoliko članova Zakona, iako smatra da bi najbolje bilo da se Zakon u potpunosti stavi van snage i da se pripremi i usvoji bolji.

Oslobođenje navodi kako je mnogo Krajišnika koji su išli u MUP da se žale, a ni ministar Nermin Kljajić nije zadovoljan zakonom.

''Razgovarali smo i on se slaže da je najbolje poslati novi prijedlog zakona. Međutim, nema Skupštine jer nema većine, ali ovo je nešto što bi podržali svi i nadamo se da će uskoro biti sazvana i izvanredna sjednica'', govori Jusić.

Predsjednik lovačkog društva u Bihaću Kaled Hašimbegović pokrenuo je inicijativu kojom traži da se Zakon uredi, jer su lovci već pretrpjeli ogromne štete.

''Zakon je nakaradan, ima previše prostora za oštra tumačenja i bojimo se njegove primjene od policije. Bojim se da je i zlonamjeran, a mislim da je nestručnost autora nanijela najveću štetu. Umjesto službenika, na njemu su kriminalisti trebali raditi. Naime, oni sad mogu bilo kome oduzeti oružje bez ikakvog krivičnog ili prekršajnog postupka. Nisu samo istekle dozvole problem, jer po zakonu mogu ostati bez oružja čak i da nije istekla dozvola'', ističe Hašimbegović.

Kopirati
Drag cursor here to close