Mektić i ostali: EU strogo kontrolira novac koji donira
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na suđenju bivšem ministru sigurnosti Bosne i Hercegovine Draganu Mektiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedok Odbrane izjavio je da Europska unija nadgleda i kontrolira projekte koje financira, te da je u slučaju zloupotreba ona oštećena.
Pročitajte još
Samir Rizvo, pomoćnik ministra sigurnosti BiH, kazao je da svi projekti koji se financiraju iz europskih fondova imaju striktne mehanizme kontrole i da menadžer iz Europske unije (EU) prati realizaciju i odobrava sredstva. Svjedok je rekao da u slučaju neispunjavanja ugovora, EU može biti oštećena kao donator.
“To je njihov novac. Oni bi mogli biti oštećeni”, kazao je Rizvo.
On je svjedočio na poziv Obrana bivšeg ministra sigurnosti Dragana Mektića i bivšeg šefa njegovog ureda Igora Golijanina, koji su sa Samirom Agićem i Edinom Garaplijom optuženi za zloupotrebe prilikom realizacije projekta prekogranične suradnje u oblasti vatrogastva, koji je EU financirala od 2015. do 2017. godine.
Agić je optužen u svojstvu pomoćnika ministra u Sektoru za zaštitu i spašavanje, a Garaplija kao odgovorna osoba i vlasnik Instituta za zaštitu od požara i eksplozija INZA u Sarajevu.
Pročitajte još
Rizvo je rekao da nije sudjelovao u spornom projektu, ali da je, kao pomoćnik ministra za međunarodnu suradnju i europske integracije, do sada radio na velikom broju projekata, ukupne vrijednosti 116 milijuna eura.
On je kazao da su ugovorima za realizaciju europskih projekata regulirani rokovi i troškovi, te da projekt menadžer iz EU ima pravo prekinuti ili obustaviti projekat ukoliko uoči nepravilnosti.
Naveo je da su donirana sredstva oslobođena plaćanja poreza, te da se uplaćuju na poseban podračun i da ne spadaju u proračunska sredstva.
Rizvo je rekao da Mektić i Golijanin nisu nikad tražili nešto nezakonito od njega.
Na pitanja tužiteljice Vedrane Mijović, svjedok je potvrdio da se ugovorom može odrediti da se prilikom realizacije projekta primjenjuje Zakon o javnim nabavkama, ali i neki drugi način.
“Sve je stvar dogovora… Njihov novac, njihova pravila”, kazao je Rizvo.
Svjedok Veljko Đurković izjavio je da bio član komisije za javne nabavke u Ministarstvu sigurosti u projektu nabavke vatrogasne opreme.
On je rekao da je 2017. godine proveden otvoreni postupak sa procijenjenom vrijednosti od 140.000, a da se na natječaj javila samo jedna firma – “Teh-Projekt inženjering” iz Rijeke, koja je dostavila ponudu u iznosu od 124.000.
Đurković je kazao da je komisija utvrdila da ponuđač ispunjava uvjete i da je firma naknadno dostavila garanciju za uredno izvršavanje ugovora. Rekao je da je sa firmom zaključen ugovor, a da se ona kasnije obratila sa zahtjevom za produženje roka isporuke i izmjenu veličina rukavica.
Svjedok je kazao da je ministar zaključio aneks ugovora na osnovu odredbi ugovora i Zakona o obligacionim odnosima, jer je u pitanju bila “viša sila”.
“Više se nije mogao postupak obnavljati, jer su bila u pitanju donatorska sredstva. Projekat bi propao i morala bi se vratiti sredstva”, rekao je Đurković, dodavši da nije bilo drugorangiranog ponuđača.
Svjedok je naveo da su predavači u okviru projekta angažirani na prijedlog entitetskih civilnih zaštita. Kazao je i da se nabavke do 6.000 KM mogu zaključivati direktnim sporazumom.
Na pitanja tužiteljice, Đurković je pojasnio da je u ovom projektu sudjelovao u izboru ponuđača, a da su mu ostale informacije poznate iz rada na dužnosti pomoćnika ministra za pravne poslove i kasnije istrage.
Suđenje se nastavlja 23. prosinca.