Osam požara u jednom danu
Mostar: Požar u bivšoj tvornici i u hotelu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Čak osam požara gasili su mostarski vatrogasci tijekom utorka. Naime, od 9:45 do 11:29 sati gorio je otpad u podrumu Fabrike duhana na Tekiji.
Od 13:40 do 14:10 sati, gorjeli su trava i nisko rastinje na Tekiji, a od 16:30 do 18:10 sati u Dračevicama.
Od 16:40 do 18:00 sati, gorio je otpad pored puta za Aluminijski kombinat, a od 20:35 do 21:30 sati u Rodoču.
Požar u hotelu
Od 21:30 do 22:30 sati, gorjeli su trava i nisko rastinje u Dračevicama do su od 22:40 do 23:00 sati mostarski vatrogasci gasili požar u hotelu Neretva na Musali.
Od 23:45 do 00:50 sati, gorjela je trava i nisko rastinje na brdu Hum.
Inače, mostarski vatrogasci su se uoči požarne sezone požalili kako nisu pripremljeni onako kako bi trebali biti.
Prema riječima zapovjednika Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar Petra Jurića, mostarski vatrogasci ''nije pripremljena za požarnu sezonu onako kako je mogla biti i kako je trebala biti pripremljena''.
Vatrogasci ne odlučuju
'''Trenutno nam nedostaje i vatrogasnih vozila i ljudi, nedostaje nam suštinski da vatrogasci mogu odlučivati o tome šta im treba. Kada vatrogasci budu u ovom gradu u situaciji da odlučuju šta im treba i da nabavljaju ono što im treba tada će vatrogasci Grada Mostara imati puno manje problema i Grad Mostar će biti puno sigurniji'', naglasio je Jurić.
Potom su se iz Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar požalili kako netko namjerno pali vatru. No, oni ne mogu određivati uzroke požara.
''Naš posao nije određivati uzrok požara. Imaju inspektori protupožarne zaštite koji to rade, ali sigurno da je ljudski faktor dominantan kao uzrok požara, bilo da je nemar, neodgovornost ili nešto drugo'', kazao je ranije Jurić.
Pune ruke posla
Pune ruke posla imali su i vatrogasci u Čapljini i Čitluku.
Tako su čapljinski vatrogasci gasili požar u Višićima gdje je gorjela trava. Gasili su i smeće u Čeljevu, biljni otpad te travu i nisko rastinje u Klepcima i Jasenici.
Na području Čitluka gorjeli su trava i nisko raslinje u Paoči, Dragićini, Vionici, te u Čalićima.