Nastavak suđenja
Novalić i ostali: Vještak obrane smatra kako dobit "Srebrene maline" nije bila velika
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vještak Obrane Fikreta Hodžića izjavio je da je dobit "Srebrene maline" prilikom nabave respiratora 2020. godine iznosila 6,6 posto, što je prema njegovom mišljenju nizak iznos za tu vrstu posla.
Troškovi
Vještak financijske struke Radivoje Ikonić kazao je da su troškovi "Srebrene maline" za nabavu respiratora iznosili više od devet milijuna KM. On je naveo da je u to uključio plaćanje respiratora u iznosu od oko 7,6 milijuna KM, bankarske i carinske usluge, avionski prijevoz, kao i određene neizravne troškove za zaposlene i rad.
"Kada se sve to stavi u odnos s uplaćenih 10,5 milijuna, dobit iznosi 6,6 posto", kazao je Ikonić.
Naveo je da bi dobit tvrtke bila još manja da je računao neplaćenih 150.000 konvertibilnih KM po ugovoru o posredovanju "Srebrene maline" i tvrtke "BTL Medical" iz Podgorice.
Kazao je da ne bi prihvatio taj posao bez dosta veće dobiti. Vještak je potvrdio da marža na trgovinu medicinske opreme nije ograničena propisima.
Uvidom u završne račune "Srebrene maline", vještak je zaključio da je tvrtka od 2016. do 2019. imala postupni rast prihoda, iako ne u velikim iznosima.
"Što mi vrijedi"
Jedan od zadataka vještaka bio je i da ocijeni je li moguće utvrditi kredibilitet pravne osobe za nabavu respiratora, ali je on kazao da se nije u to upuštao.
"Ako su respiratori nabavljeni, što mi vrijedi da to analiziram nakon obavljenog posla", rekao je Ikonić.
Na pitanja o blagajničkom poslovanju, kazao je da je tvrtka u travnju 2020. imala 100.000 KM gotovog novca. Naveo je da pravni subjekti, koji se bave otkupom poljoprivrednih proizvoda, nisu ograničeni blagajničkim maksimumom.
Kako je rekao, da je bilo nešto sporno, banka tvrtci ne bi isplatila taj novac.
Na pitanje braniteljice Mirne Avdibegović – je li uočio neke propuste u plaćanjima, Ikonić je rekao da nije primijetio nijedan račun koji se nije odnosio na posao s respiratorima.
Na pitanja tužitelja Mirze Hukeljića, vještak je rekao da ne zna je li odluka o podizanju blagajničkog maksimuma dostavljena banci, kao i da nije imao uvid u inspekcijski nadzor jer, kako je rekao, to mu nije bilo bitno za vještačenje.
Nije obraćao pažnju
On je rekao da nije mogao povezati 100.000 maraka iz blagajne s nabavom respiratora, ali nije odgovorio na pitanje kako zna da je taj novac bio namijenjen za otkup malina.
Vještak se složio da postoje metode za procjenu kredibiliteta pravnog lica, ali je kazao da se u to nije upuštao jer je "Srebrena malina" uvezla respiratore. Na pitanje tužitelja Senada Osmića je li se događalo da blagajnički maksimum premašuje dobit poduzeća, Ikonić je rekao da nije obraćao pažnju na to.
Predsjedavajući vijeća Branko Perić više puta je upozoravao tužitelja Hukeljića da ne ponavlja pitanja na koja je svjedok dao odgovor, kao i da se fokusira na relevantna pitanja.
Nakon što je sudac kazao da ga ne zanima što vještak ekonomske struke misli o izvjesnom kineskom obavještajnom dokumentu, o avansnom plaćanju u vrijeme pandemije, kao i vezama za dobivanje kredita, Hukeljić je sudca pitao što je njemu bitno od onoga što je vještak govorio.
"Što ja mislim, pisat će u presudi", kazao je Perić.
Za zloupotrebe prilikom nabavke respiratora, s Hodžićem i tvrtkom "F.H. Srebrena malina", optuženi su federalni premijer Fadil Novalić, suspendirani direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Fahrudin Solak i federalna ministrica financija Jelka Miličević.
Svjedok Enes Smajić, viši inspektor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), ispričao je kako je u sjedištu "Srebrene maline" u Srebrenici po nalogu tužitelja obavljao radnje u vezi s novcem iz blagajne.