MMKS
Odbijen zahtjev Sredoja Lukića za ranije puštanje na slobodu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Mehanizam za međunarodne krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev Sredoja Lukića, osuđenog za ratne zločine u Višegradu, za prijevremeno puštanje na slobodu, nakon što je odslužio dvije trećine kazne.
Značajni faktori koji se protive
U odluci koju potpisuje predsjednica Mehanizma Graciela Gatti Santana navodi se da, iako Lukić ima pravo na zahtjev za prijevremeno puštanje, "postoje značajni faktori koji se protive njegovom ranijem puštanju, uključujući ozbiljnost njegovih zločina i njegov neuspjeh da pokaže dovoljno znakova rehabilitacije".
''Pri donošenju svoje odluke o tome da li odobriti zahtjev, konsultirala sam se s dvoje sudaca Mehanizma. Obojica sudaca se slažu da zahtjev treba biti odbijen. Sudac Agius priznaje da, iako je Lukić odslužio dvije trećine svoje kazne i stoga je podoban za razmatranje ranijeg puštanja, zahtjev treba odbaciti zbog ozbiljnosti njegovih zločina i nedovoljnih dokaza o rehabilitaciji'', navela je Santana u svojoj odluci.
Suci su naveli da Lukić nije iznio nikakve dokaze o uvjerljivim humanitarnim razlozima koji bi opravdali njegovo ranije puštanje.
Kao jedan od razloga zbog kojeg je odbijen Lukićev zahtjev, navodi se njegova nespremnost da prihvati odgovornost za zločine za koje je osuđen, javio je BIRN BiH.
Zapaljeni civili
''Dodatno je istaknuta njegovim odbacivanjem tokom nedavnog intervjua s psihijatrom i psihologom, gdje se nasmijao i primijetio: ‘Ovo me počinje podsjećati na sud’. Primjećujemo da je izgledao neodređeno kada je govorio o zločinima za koje je osuđen, smatrajući da je nepravedno osuđen. Ovaj stav prema ozbiljnosti svojih postupaka, u kombinaciji s fokusom na vlastite okolnosti, otkriva značajan nedostatak u prihvaćanju pune odgovornosti'', navodi se u odluci MMKS-a.
Žalbeno vijeće Haškog tribunala je u studenom 2012. pravosnažno osudilo Sredoja Lukića na 27 zatvora, te mu smanjilo za tri godine kaznu iz prvostupanjske presude. U istom predmetu je doživotna kazna zatvora izrečena Milanu Lukiću.
Osuđen je za zločin protiv čovječnosti i kršenje zakona ili običaja ratovanja, a proglašen je krivim za pomaganje i podržavanje zločina počinjenih u višegradskoj Pionirskoj ulici 14. lipnja 1992., kada je veći broj civila Koritnika zapaljen u kući Adema Omeragića.
Sredoje Lukić kaznu izdržava u Norveškoj.