Banja Luka
Prevara: Digli kredite, kupili stanove i nisu dobili ništa
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Istekao je rok za prijavu potraživanja stečajnom upravniku od kompanije "Ekvator", koja je prošlog mjeseca otišla u stečaj. Među povjeriteljima najviše je prevarenih kupaca stanova u banjalučkom naselju Novi Borik, od kojih je investitor "Ekvator" uzeo 11 milijuna maraka 2018. godine. Rok za završetak radova istekao je krajem 2019. godine, a zgrada je i dalje nezavršena, izvještava BHRT.
Gojko Mijatović samo je jedan od 150 prevarenih kupaca stanova u Banja Luci. Šest godina poslije zgrada nije završena, a investitor kompanija "Ekvator" otišla je u stečaj. Kupci ostali i bez novca i bez stanova. U međuvremenu, nekoliko kupaca je i umrlo, ne dočekavši da useli u kupljene stanove.
"U fantomskom naselju uzeli smo stanove, dali svoju životnu muku, dizali kredite, životnu ušteđevinu dali Đorđu Davidoviću. Ja sam dao 72.000 za stan od 40 kvadrata gdje je moja majka, sada pokojna, dala novac za stan", priča Gojko Mijatović, predsjednik Udruženja prevarenih građana Novi Borik.
Goli zidovi
Zgrada je napola završena. Samo goli zidovi, bez potrebnih priključaka i gomila šuta. Pojedini kupci sami pokušavaju da završe stanove. Međutim, za završetak zgrade potrebno je još 4 milijuna maraka koje nemaju. Nadaju se pomoći gradske uprave i republičkih institucija. Kada su shvatili da su definitivno prevareni, podnijeli su krivične prijave protiv investitora.
"Nakon 2,5 godine istraga u Okružnom javno tužiteljstvo nije ni blizu kraja. Nadležni tužitelj Bojan Topić nije se ni udostojio nijednom da nas kontaktira", navodi Mijatović.
Na tom mjestu planirana je još jedna zgrada. Investitor je 2018. godine od 20 kupaca uzeo milijun i pol za stanove čija gradnja nije ni počela.
Stečajni upravnik, koji je primio na stotine prijava povjerilaca kompanije "Ekvator", kaže kako će se konkretne informacije imati 23. siječnja kada je zakazano ispitno-izvještajno ročište.
''Na ispitnom će se raspravljati o prijavljenim potraživanjima, a na izvještajnom u kom pravcu ide sam stečajni postupak, da li u pravcu prodaje ili namirenja ili nekom drugom", kaže stečajni upravnik Saša Zubović.
Zgrada nema dozvole
Odvjetnik Arsenije Baltić smatra da je potpuno neizvjesno kako će sud vrednovati prevarene kupce koji nisu upisani kao vlasnici, jer zgrada nema potrebne dozvole.
"Ono čemu bi se kupci stanova mogli nadati jeste da im za stanove koje su platili i preuzeli u posjed prizna izlučno pravo, odnosno da se ti stanovi izdvoje iz stečajne mase i da ne budu predmet namirenja ostalih povjeritelja 'Ekvatora', ali to je upitno, zato što nitko od njih nije uknjižen kao vlasnik tih stanova", ističe Baltić.
U našem pravnom sustavu kupci stanova u izgradnji su nezaštićeni, navodi BHRT.
"Sistem ne štiti. Nema način da ih zaštiti kada isplate iznos i kad ne isplate u nepovoljnom su položaju. Jedini način je da traže bankarsku garanciju od investitora za završetak radova, to je jedina sigurnost, ali to kod nas i dalje nije praksa", naglašava vlasnik agencije za nekretnine Stefan Vasilić.
BHRT nije uspio doći do izjave vlasnika "Ekvatora" Đorđa Davidovića, jer nije odgovarao na pozive.