Već drugi napad
Terorizam: Bude li se spavači iz BiH?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Napad na policijsku postaju u Zvorniku, u kojem je Nerdin Ibrić (24) ubio policajca Dragana Đurića i ranio policajce Željka Gajića i Stevu Milovanovića, drugi je teroristički akt koji se u posljednjih sedam dana dogodio na prostoru bivše Jugoslavije, piše Srna.
Sličan napad dogodio se 21. travnja kada su naoružani napadači, koji su nosili maskirne odore s oznakama OVK, a među sobom komunicirali na albanskom jeziku, napali policijsku postaju u selu Gošince, općina Lipkovo, na sjeveru Makedonije.
Teroristi, među kojima je - prema medijskim napisima - bilo i desetak bivših pripadnika zloglasnog odreda El Mudžahedin iz BiH, razoružali su i lisicama vezali trojicu policajaca, dok su jednog počeli udarati, a sve su snimali kamerom.
Napadači su rekli da su iz OVK, da ne žele Ohridski sporazum, koji je 2001. godine zaustavio albansko-makedonske sukobe, već svoju samostalnu državu, nakon čega su pustili zarobljene policajce, kojima su rekli da tu poruku prenesu nadležnima u Makedoniji.
Brojni stručnjaci za sigurnost i borbu protiv terorizma ovaj napad su doveli u vezu s BiH, odnosno islamskim fundamentalistima koji su se tijekom rata u BiH borili na strani muslimanskog rukovodstva.
Sigurnosni stručnjaci su pojasnili kako su to pretežno pripadnici vehabijskog pokreta i zloglasnog odreda El Mudžahedin, koji je počinio brojne zločine, a koji su se nakon rata u BiH "razmilili" po Balkanu, djelujući i dalje na prostoru BiH, ali i Srbije - Kosova, Raške i Preševske doline, te Makedonije.
Srna navodi kako su regionalne, ali i svjetske sigurnosne agencije, upozoravale ranije da upravo s tih prostora veliki broj "ratnika radikalnog islama" odlazi, pretežno, u Siriju, gdje se bore u redovima Islamske države te da je veliki broj terorista "spavača" na području zapadnog Balkana koji su u svakom trenutku spremni da izvrše teroristički napad.
Prema informacijama tih agencija, na Balkanu se nalazi oko 10.000 "spavača" terorističke mreže al Qaida, od kojih samo u BiH oko 3.000.