Saša Perković
Tuži državu zbog 800 dana pod mjerama zabrane
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Saša Perković, koji je pravosnažno oslobođen optužbe za ratni zločin počinjen u Rogatici, tužio je državu zbog više od 800 dana provedenih pod mjerama zabrane, sa zahtjevom da mu se na ime nematerijalne štete isplati iznos od 13.000 KM.
Pored naknade štete, kako je rečeno na pripremnom ročištu, Perković je tužbeni zahtjev podnio i zbog pretrpljene duševne boli, objavio je Birn.
Safija Kreštalica iz Pravobraniteljstva BiH je tražila da se Perkovićev tužbeni zahtjev odbije uz obrazloženje da se u ovom slučaju ''ne može govoriti o protupravnosti''.
''Mjere zabrane su bile nužne da bi se pravilno i zakonito vodio postupak, a što je u službi vladavine prava. Tužena strana smatra da mjere same po sebi ne predstavljaju osnovu za naknadu nematerijalne štete. Prema Zakonu o krivičnom postupku, osnova za takvu naknadu je lišenje slobode, pritvor, dok mjere zabrane kao takve nisu'', kazala je Kreštalica, koja je osporila i visinu tužbenog zahtjeva.
Odvjetnica Zorana Čarkić, koja zastupa Perkovića, naglasila je kako je neupitno postojanje štete na tužiteljevoj strani zbog dugog ograničenja kretanja i napuštanja mjesta boravka te ostalih mjera zabrane pod kojima je bio.
''Tužba je rezultat stanja u kojem se tužitelj nalazio za vrijeme trajanja neopravdanog krivičnog postupka, što je kod tužitelja utjecalo na sve oblike psihičkog preživljavanja'', istaknula je Čarkić, koja je stav Pravobraniteljstva ocijenila paušalnim i neosnovanim.
Predložila je da se tijekom postupka po ovoj tužbi kao dokazi provedu rješenja Suda BiH, zapisnik Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), presude kojima je Perković oslobođen krivnje, ali i dokazi o njegovoj ranijoj nekažnjavanosti i radu u Domu zdravlja, te saslušanje svjedoka i vještaka neuropsihijatra.
Čarkić je na kraju ročišta spomenula da je spremna na nagodbu o sudskom poravnanju, te bi u tom slučaju tužbeni zahtjev precizirala na 11.000 KM, uz obrazloženje da postoje pravosnažne presude za osobe koje su bile optužene s Perkovićem, a nekima od njih je šteta isplaćena nagodbom.
Perković je pravosnažnom presudom, skupa s još sedam osoba, oslobođen krivnje da su u rujnu 1992. u rogatičkom selu Karačići strijeljali i zapalili 20 Bošnjaka. Tužiteljstvo je tvrdilo da je bio pripadnik Sočićke čete Rogatičke brigade Vojske Republike Srpske (VRS).