Statistika
Tužiteljstvo BiH u ovoj godini očekuje najveći broj optužnica u povijesti institucije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Tužiteljstvo BiH je do polovine listopada optužilo za ratne zločine 63 osobe, što predstavlja rekordan broj u odnosu na ranije godine. Za podizanje 33 optužnice protiv 63 osobe doprinijelo je i zapošljavanje većeg broja tužitelja. Ratnim zločinima trenutno se bavi 35 tužitelja u Posebnom odjelu za ratne zločine Tužiteljstva BiH.
Boris Grubešić, glasnogovornik Tužiteljstva BiH, kaže da se do kraja godine očekuje najveći broj optužnica u povijesti ove institucije. Jedna od najobimnijih optužnica, koja je podignuta u ovoj godini, odnosi se na zločine počinjene na području Trnova.
Edhem Godinjak, Medaris Šarić i Mirko Bunoza su optuženi za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem ubijanja i zatvaranja srpskih civila, paljenja njihove imovine, kao i ubijanja ratnih zarobljenika. Prema optužnici, ubijeno je više od 90 osoba, uglavnom starije životne dobi. Među žrtvama je i veći broj žena, a prema navodima Tužiteljstva BiH, i dijete rođeno 1990. godine.
Tužiteljstvo BiH je podiglo i nekoliko manje složenih optužnica, za koje je Sud BiH odlučio da se procesuiraju na nižim sudovima. Jedna od takvih je optužnica protiv Ivana Zelenike, kojem je na teret stavljeno da je nečovječno postupao prema bošnjačkim civilima na području Mostara. Poziv Tužiteljstvu BiH da u narednom razdoblju počne procesuirati složenije predmete ratnih zločina upućen je sa konferencije o procesuiranju predmeta ratnih zločina održane u Sarajevu početkom listopada.
"Posebno se poziva Tužiteljstvo BiH da pristupi procesuiranju predmeta ustupljenih od Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju", rekao je Milorad Novković, koji predsjedava Nadzornim tijelom za praćenje provođenja Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina. U jednom takvom predmetu, koji nosi naziv 'Miće', Tužiteljstvo BiH je početkom rujna uhitilo 13 osumnjičenih za zločine na području Doboja i Teslića. Nakon mjesec dana pušteni su na slobodu, a na jednom od ročišta je rečeno da Tužiteljstvo BiH namjerava saslušati desetine
svjedoka.
Pored ove, postoje istrage za ratne zločine koje još nisu okončane, te se u narednom razdoblju mogu očekivati nove optužnice. Milan Tegeltija, predsjednik Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) BiH, kaže da je iz Suda BiH dobio uvjerenje kako ljudski resursi ne predstavljaju problem u procesuiranju ratnih zločina.
"Problemi sa brojem sudnica i sa trenutnim brojem predmeta već postoje, i to je problem koji će se u narednom razdoblju morati riješiti", kaže Tegeltija. Prema rasporedu suđenja Suda BiH, sudnice su rezervirane od devet ujutro, te od 13 sati. Općenito gledano, ročišta završavaju ranije u odnosu na rezervirano razdoblje, priopćeno je iz BIRN-a.