MUP RH
Velika akcija u BiH, Hrvatskoj i Srbiji: 10 uhićenih u novoj operaciji protiv trgovaca kokainom na veliko
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Dugotrajno prekogranično istraživanje rezultiralo je razbijanjem velike kriminalne mreže za krijumčarenje kokaina iz Južne Amerike u EU. Operacija se protezala kroz Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju.
Trgovci kokainom koji su bili ciljane osobe ovog istraživanja koristili su različite pomorske rute i načine rada. Kriminalna mreža povezana je sa zapljenom više od pola tone kokaina ulične vrijednosti 50 milijuna eura u luci Ploče na jugu Hrvatske krajem ožujka 2021. godine.
Droga je bila skrivena u preinačenom dnu teretnog kontejnera. Ova zapljena još je jedan pokazatelj da međunarodna zločinačka udruženja za krijumčarenje droge sve više ciljaju na manje luke u EU-u.
18 osoba pod istragom zbog pripadnosti međunarodnom zločinačkom udruženju
Na akcijski dan 26. studenog 2024. tijela za provedbu zakona uhitila su 10 osumnjičenih (1 u Bosni i Hercegovini, 1 u Hrvatskoj i 8 u Srbiji). Uhićeno je više istaknutih pripadnika zločinačkog udruženja regije, tzv. Balkanskog narko kartela.
Tijekom pretraga stanova, službenici za provedbu zakona zaplijenili su oružje i velike količine streljiva kao i nekoliko skupih vozila, satova i više od 500 000 eura u gotovini. Četiri osobe pod istragom zbog pripadnosti ovoj mreži već su zatvorene. Za tri druge izdani su međunarodni uhidbeni nalozi. Protiv jednog okrivljenika kazneni postupak će provesti četvrta država.
Kriminalna mreža podmitila je nekoliko korumpiranih carinskih službenika na putu kontejnera kako bi izbjegli policijsku i carinsku kontrolu tijekom logističke faze izvoza. Jedan korumpirani carinski službenik uhićen je tijekom operacije. Ostali uhićeni bili su pripadnici kriminalne mreže koji su igrali različite uloge u zločinačkom udruženju.
Neki od njih vodili su različite kriminalne ćelije dok su drugi financirali aktivnosti ili koordinirali i dogovarali logistiku. Jedan od osumnjičenih, visokovrijedna meta uhićena u Srbiji, već je bio tražen od strane jedne države članice EU-a. Bio je uključen u milijunsku krađu kao dio zloglasne Pink Panter skupine. Krađa i njegov bijeg iz zatvora nakon što je osuđen datiraju iz ranih 2000-tih.
Novi obavještajni podaci nakon razbijanja SKY ECC-a
Ovo istraživanje nastavak je prethodne operacije protiv povezane kriminalne mreže. Ove prekogranične operacije rezultat su "klasičnih" policijskih aktivnosti ali i obavještajnih podataka dobivenih nakon razbijanja kriminalne platforme za šifriranu komunikaciju SKY ECC u ožujku 2021.
U suradnji s Francuskom, Belgijom i Nizozemskom i uz potporu Europolove Jedinice za droge, Srbija je uspjela na svom državnom području identificirati ključne članove međunarodnog zločinačkog udruženja i mapirati njihove kriminalne aktivnosti diljem svijeta.
Vjeruje se da je ova kriminalne organizacija povezana s velikom kriminalnom mrežom koja uvozi višetonske pošiljke kokaina iz Kolumbije preko Brazila i Ekvadora.
Europolova operativna radna skupina
Nedavno razbijanje tri alata za šifriranu komunikaciju koja su koristili kriminalci - EncroChat, Sky ECC i Anom - otkrilo je raširenost balkanskih kriminalaca u globalnoj trgovini kokainom i povezanim aktivnostima organiziranog kriminaliteta.
Kako bi se odgovorilo na tu prijetnju, Europol je stvorio operativnu radnu skupinu koja okuplja zemlje iz cijele Europe i Svijeta u cilju učinkovite borbe protiv prijetnje koja dolazi iz te regije. Ovaj akcijski dan rezultat je navedene operativne radne skupine koja je u tijeku.
U akciji sudjelovali
Hrvatska - Služba kriminalističke policije Policijske uprave dubrovačko-neretvanske i Služba kriminaliteta droga Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK),
Srbija: Kriminalistička policija - Služba za borbu protiv droga (Канцеларија за борбу против дрога),
Bosna i Hercegovina - Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA).