Hitno usvojiti zakon

VIDEO: U Federaciji nema registra pedofila, u RS-u registrirano njih 196

Ombudsman za djecu Republike Srpske ističe da je pedofilima u registru zabranjeno da se posjećuju mjesta gdje djeca borave - igraonice, igrališta, školska dvorišta, vrtiće, školske priredbe i dječje manifestacije.
Vijesti / Crna Kronika | 20. 12. 2022. u 06:58 Bljesak.info/BHRT

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Dok se ne stišavaju reakcije na ovaj slučaj, postavlja se pitanje kako zakoni u Bosni i Hercegovini reguliraju ovakve slučajeve? U jednom entitetu presuđeni pedofili mogu raditi s djecom, a u drugom su zakonski spriječeni.

Prošle godine u RS-u registrirano 196 osoba

Zakon o registru pedofila u Republici Srpskoj usvojen je 2018. godine. U Federaciji Bosne i Hercegovine još nije, iako je 2019. godine upućen u parlamentarnu proceduru. Čeka se na ocjenu zakona Federalne vlade.

U Udruženju „Zemlja djece u BiH“ pozivaju federalne političare da podnesu ostavke ako u narednih mjesec dana ne usvoje zakon.

U Republici Srpskoj postoji registar pedofila, ali su podaci tajni. Osim za ustanove koje rade s djecom. Njihova zakonska obaveza je da pri zapošljavanju provjere ima li ih u registru MUP-a. Prošle godine ih je bilo 196.

Ombudsman za djecu Republike Srpske ističe da je pedofilima u registru zabranjeno da se posjećuju mjesta gdje djeca borave - igraonice, igrališta, školska dvorišta, vrtiće, školske priredbe i dječje manifestacije.

"Svi koji su osuđeni po bilo kojem zakonu i bilo kad naći će se u tom registru, što je jako bitno ako se uzme u obzir činjenica da je više od 90 posto lica recidivista povratnika, a to znači da su takva djela učinili više puta. Podaci koji se upišu, lica koja budu u registru ostaju u njemu trajno - ne brišu se“, ističe ombudsman za djecu Republike Srpske Gordana Rajić.

Zakon o registru pedofila 

Najnoviji slučaj vraćanja nastavnika, koji je proglašen krivim zbog pedofilije, u školu Grbavica u Sarajevu, alarm je nadležnima da se ubrza donošenje zakona o registru pedofila i u Federaciji BiH, što će biti veliki iskorak u zaštiti djece od seksualnog zlostavljanja.

"Prilikom zapošljavanja u radni odnos institucija poslodavca tamo gdje se tiče kontakta s djecom moći će zatražiti od nadležnih za vođenje registra podatke o datom licu ima li te osobe ili nema“, kaže poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Kanela Zuko.

"Svi nivoi vlasti treba da sudjeluju u ovom da se vodi evidencija o pedofilima i svim tome što se dešava i što pravi primarno problem našoj djeci odnosno sigurnosti naše djece", ističe Elma Dizdarević iz Vijeća roditelja Kantona Sarajevo.

Djeca nikome ne trebaju slait podatke i fotografije

Psiholozi upozoravaju da su djeca izložena opasnosti, ne samo na javnim mjestima, nego i na društvenim mrežama. Zbog toga djeca ne treba nikome da šalju lične podatke i fotografije. Bitno je, kažu, da roditelji razgovaraju s djecom o tome i da stvore odnos povjerenja da bi im prijavili svaku vrstu uznemiravanja.

"Psihopate kao u filmovima, najmanje u njih sumnjamo, spremni su kamuflirati određene osobine. Uobičajeni su pristupi djeci ljubaznošću, ponudama, slatkišima, darovima, pokazuju slike, crteže“, pojašnjava psiholog Aleksandar Milić.

Naši sugovornici ističu da je zakon o registru pedofila mnogo ranije trebao biti donesen u oba entiteta i da su mnogi zakazali u tom lancu odgovornosti. Apeliraju na roditelje da obrate pažnju na promjenu ponašanja kod djece i da prijave policiji svaki slučaj uznemiravanja i zlostavljanja, navodi BHRT.

Kopirati
Drag cursor here to close