Bećirović
11 pitanja za premijera Srbije Aleksandra Vučića
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH i potpredsjednik SDPBiH Denis Bećirović uputio je premijeru Srbije Aleksandru Vučiću 11 pitanja obzirom da je najavio da će danas dovesti na području BiH cijelu Vladu Srbije na obilježavanje, kako je naveo, diskriminatorskog, antiustavnog i antidaytonskog datuma.
Bećirovića zanima zašto je Vučić, nakon brojnih izjava i 20 godina poslije potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma, odlučio da 9. siječnja 2016. direktno i flagrantno krši odredbe istog i ne poštuje konačne i obavezujuće odluke legalnog i legitimnog Ustavnog suda BiH.
Podsjeća da je na sastanku koji je 12. svibnja 2014. održan u Sarajevu u zgradi Parlamentarne skupštine BiH kojem je i osobno prisustvovao, bio svjedok Vučićeve izjave da će poštovati suverenitet države Bosne i Hercegovine i odluke legalnih organa naše države.
Dolazak najjasniji antidaytonski čin
Bećirović pita je li Vučiću poznato da je 9. siječnja 1992., suprotno tadašnjem važećem domaćem i međunarodnom pravu, donesena nezakonita i nelegalna odluka da se protivno većinskoj volji stanovnika Bosne i Hercegovine više od polovice državnog teritorije BiH prvi put u tisućudugodišnjoj povijesti naše države proglasi sastavnim dijelom Srbije, odnosno SRJ?
‘’Je li vam, premijeru Srbije, jasno da je Vaš dolazak najjasniji i najotvoreniji antidaytonski čin u posljednjih 20 godina kojim javno manifestirate da još uvijek dužnosnici Srbije nisu odustali od zločinačkog projekta stvaranja Velike Srbije na račun države Bosne i Hercegovine?’’, pita Bećirović.
Također, navodi da su, kada je srbijansko pravosuđe pokretalo montirane optužnice i hapsilo bh. patriote, poput Ejupa Ganića, Jovana Divjaka, Ilije Jurišića, Vučić i drugi dužnosnici Srbije govorili da se neće miješati u rad pravosuđa i da će poštovati sudske odluke.
"Kako to da sada, kada je Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio konačnu i obavezujuću odluku, javno najavljujete svoje aktivno participiranje u negiranju i nepoštivanju legalnih i legitimnih sudskih odluka?" Bećirović ističe da 9. siječanj nema nikakvo pravno uporište u Daytonskom mirovnom sporazumu i Ustavu BiH i da obilježavanje tog datuma predstavlja provokaciju za državu BiH i cjelokupnu međunarodnu zajednicu.
"Je li cilj Vašeg najavljenog dolaska intenziviranje opasne politike negiranja povijesen i pravne činjenice da je bh. entitet RS administrativno-teritorijalna jedinica unutar nedjeljive države Bosne i Hercegovine koji kao takav egzistira tek od potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma?"
Naglašava da su bosanskohercegovački entiteti FBiH i RS kao entiteti u državi Bosni i Hercegovini priznati tek u Daytonu, i kao takvi nemaju nikakakav kontinuitet i nisu povijesni i demokratski formirane administrativno-teritorijalne jedinice. Bećirović želi znati je li Vučić svjestan da je svaki pokušaj uspostavljanja kontinuiteta bh. entiteta RS s nelegalnim, nepriznatim i samoproglašenim tvorevinama na državnoj teritoriji Bosne i Hercegovine neprihvatljiv, pravno neosnovan i krajnje kontraproduktivan za politiku izgradnje dobrosusjedskih odnosa između naše dvije države.
Također, zanima ga zbog kojih razloga Vučić pristaje sudjelovati u obilježavanju nelegalnog i uvredljivog datuma za modernu Europu i Ujedinjene narode.
‘’Naime, svi znamo da taj datum predstavlja ozvaničenje politike koja je osmislila i organizirano provela sustavne masovne zločine, etničko čišćenje, logore, masovna ubistva civila, masovne grobnice i genocid u Srebrenici. Ta politika je, između ostalog, osmišljena i u neustavnim i nelegalnim dokumentima za formiranje tzv. srpske države na teritoriji Bosne i Hercegovine upravo 9. Siječnja’’, naveo je Bećirović.
Vučića je upitao i zna li da je do sada projektantima i izvođačima politike rušenja države Bosne i Hercegovine, u Haškom tribunalu i sudovima u BiH i Europi, izrečeno više od tisuću godina zatvorske kazne.
‘’Samo za genocid i druge zločine u Srebrenici do sada je osuđeno 27 nalogodavaca i počinitelja na više od 550 godina zatvora. Glavnim krivcima za planiranje i provođenje ovakve politike, Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću još se sudi u Haagu, a smrt je spriječila izricanje presude bivšem predsjedniku Republike Srbije Slobodanu Miloševiću’’, potcrtao je Bećirović.
Politika porcanja
Nadalje, pita i zašto je Vučić odlučio ignorirati činjenicu da je Europska komisija za demokraciju putem prava, poznatija kao Venecijanska komisija, na sjednici od 11. i 12. listopada 2013. usvojila mišljenje o usklađenosti izbora Dana RS s antidiskriminatornim standardima Vijeća Europe, odnosno Europske konvencije o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, zaključujući da je proslava 9. siječnja kao Dana RS-a diskriminatorski čin prema ostalim narodima u tom dijelu Bosne i Hercegovine.
Bećirović tvrdi da je odabir 9. siječnja kao Dana RS-a inspiriran antiustavnom i nelegalnim događajima značajnim samo za jedan narod, što je uvreda za druge narode i nije u skladu s osnovnim demokratskim vrijednostima i postulatima, te da takva politika nije u skladu s vrijednostima kao što su dijalog, tolerancija, međusobno razumijevanje i jednakost, koji bi trebali biti osnova prilikom odabira entitetskog dana, smatra Venecijanska komisija.
Zanima ga i do kada će Vučić s jedne strane voditi politiku poricanja, opravdavanja i negiranja planetarno utvrđenog i presuđenog genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, a s druge slaviti datume i zločinačku politiku koju su kreirali i provodili Slobodan Milošević, Radovan Karadžić i Ratko Mladić?
‘’Zar ste, gospodine Vučiću, zaboravili presudu Međunarodnog suda pravde iz 2007. kojom je presuđeno da je Republika Srbija jedina država u Europi koja je nakon Drugog svjetskog rata prekršila Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida’’, pita Bećirović.
Osim toga, premijera Srbije je upitao zar dominantna politička elita u Srbiji, nakon iskustava njihove države od početka 19. do kraja 20. stoljeća - Kneževina Srbija, Kraljevina Srbija, Srbija poslije balkanskih ratova, Kraljevina Jugoslavija, Socijalistička federativna republika Jugoslavija, Srbija i Crna Gora - nije shvatila da se projekat Velike Srbije ne može biti realiziran ni u ratu, ni u miru, te zar nije došlo, napokon, vrijeme da bude napravljena jasna razlika između patrijarhalne i moderne svijesti?
‘’Je li moguće da dio političke elite u Srbija ni na početku 21. stoljeća još uvijek nije odgovorio na pitanje koje već dugo zaokuplja pažnju dijela srbijanske političke i intelektualne elite - kakva ili kolika država’’, pita Bećirović.
Budući da pretpostavlja da je Vučić pročitao knjigu Filozofija palanke, za koju Bećirović smtra da predstavlja jednu od ključnih knjiga za razumijevanje krvavog kaosa u posljednjem desetljeću 20 stoljeća, upitao ga je i dokle će duh palanke uništavati živote novih generacija i nevinih ljudi?
Bećirović ističe i da se slaže s riječima velikog znanstvenika i čovjeka Radomira Konstantinovića da je "palanka svuda tamo gdje nema stajanja pred ogledalom zbog savjesti i nije ni prostorno ni vremenski određena".
‘’Želim vjerovati da je budućnost naših država u istinskom međusobnom uvažavanju i poštivanju. Vrijeme je da i Vi napokon počnete izgrađivati iskrenu i poštenu politiku prema Bosni i Hercegovini. Sve ono što ne biste željeli Srbiji nemojte to raditi ni Bosni i Hercegovini. Na kraju, kao aktualnog premijera Srbije, podsjećam Vas da naprijed navedena pitanja postavlja aktualni državni zastupnik Bosne i Hercegovine za kojeg je jedan Bošnjak uvijek bio i ostao jednako važan i vrijedan kao i jedan Srbin, Hrvat, Bosanac, Rom, Židov ili bilo koji drugi čovjek’’, naveo je Denis Bećirović u otvorenom pismu.