Obljetnica opsade

15.000 pari cipela u znak sjećanja na ubijene građane glavnog bh. grada

Povodom obilježavanja obljetnice opsade Sarajeva, postavljene su donirane cipele koje simboliziraju ubijene građane opkoljenog Sarajeva i poginule branitelje Armije i MUP-a RBiH.
Vijesti / Flash | 05. 04. 2024. u 15:32 Anadolija

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Uz tisuće cipela postavljenih u Sarajevu, glavnom gradu Bosne i Hercegovine odala se počast ubijenim građanima opkoljenog Sarajeva i poginulim braniteljima Armije i MUP-a RBiH.

Danas je upriličen centralni događaj projekta "Stazom sjećanja" koji je organizirao  Memorijalni centar Sarajevo u suradnji s Gradom Sarajevo.

Građani su se ranije okupili kod Spomenika ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva, odakle je počela šetnja u tišini kroz ulice Maršala Tita, Ferhadija, Sarači do Baščaršije gdje je postavljena centralna bina.

Cipele simboliziraju ubijene

Duž rute kretanja sudionika šetnje, postavljene su donirane cipele koje simboliziraju ubijene građane opkoljenog Sarajeva i poginule branitelje Armije i MUP-a RBiH, kao i panoi kod kojih su se svi građani i turisti, mogli informirati o načinu života u opkoljenom Sarajevu, borbi građana za preživljavanje, duhu koji uprkos stalnoj paljbi agresori nisu mogli ubiti.

Foto: Anadolija / 15.000 pari cipela u znak sjećanja na ubijene građane glavnog bh. grada

Direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić podsjetio je da su u proteklom periodu, zahvaljujući građanima Sarajeva, prikupili više od 15.000 pari cipela.

"Dobili smo i određeni kontigent vojnih čizama, koje zajedno čine jednu cjelinu. Odziv građana je zadovoljavajući. Postavka će svoje trajno mjesto naći u sklopu memorijalne šume, koju Memorijalni centar gradi u budućnosti. Na taj način će se trajno sačuvati sve uspomene na period agresije, razdoblje opsade Sarajeva", pojasnio je Kulanić.

I danas svjedočimo ubijanju nevinih

Kako je kazao, iza svakog para cipela stoji jedan život koji je ugašen.

"To je poruka koju možemo izvući i za svijet. Danas opet svjedočimo ubijanju nevinih građana, posebno ubijanju djece", dodao je Kulanić.

Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić podsjetila je da se danas obilježava 32. obljetnica od početka opsade Sarajeva.

Foto: Anadolija / 15.000 pari cipela u znak sjećanja na ubijene građane glavnog bh. grada

"Najteže opsade u povijesti modernog ratovanja. Vidimo da 2024. godina i u Europi i svijetu ne postaje sigurnija, da svijet ne postaje sigurniji i bolje mjesto za život. Zato danas, iz našeg slobodarskog Sarajeva, na obljetnicu početka opsade, šaljemo poruke mira. Želimo da u trenutku kada se nalazimo ispred spomen-obilježja ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva, nijedno dijete više u Gazi, Ukrajini ili bilo gdje u svijetu, ne bude ubijeno", poručila je Karić.

Jedinstvena ''Staza sjećanja''

Navela je da danas u Sarajevu imamo jedinstvenu "Stazu sjećanja".

"Cipele koje simboliziraju nasilno prekinute živote naših ubijenih sugrađana tijekom opsade, postavljene su u čitavom gradu. Staza sjećanja je tu da opomene nove generacije da se obrazovanjem, znanjem i kulturom sjećanja moraju boriti za bolje Sarajevo i stabilnu i jaku državu Bosnu i Hercegovinu. Danas je prilika da se prisjetimo i svih onih koji su živote dali da bi mi danas imali državu, i koliko smo sretni da živimo u slobodi, što imamo svoj grad i svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu. Nadam se da će fotografije koje danas šaljemo iz europskog i slobodarskog Sarajeva biti opomena čitavom svijetu", dodala je Karić.

Foto: Anadolija / 15.000 pari cipela u znak sjećanja na ubijene građane glavnog bh. grada

Aliji Hodžiću, potpredsjedniku Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva, tijekom opsade ubijena je kćerka Jasmina.

"Imao sam jedinu kćerku Jasminu, zločinci su je ubili. Prokleta granata, jedna pa druga. Faktički su je izrešetali. Vjerojatno je takva sudbina bila", kazao je Hodžić.

Kako je kazao, danas postavljena "Staza sjećanja" je podsjetnik na zločine koji su počinjeni u ovom gradu i državi.

Oni su tu da opominju

"Ja ovu obuću vidim kao da su oni živi, kao da sada idu sa nama. Oni su tu, oni opominju ovaj narod", dodao je Hodžić.

Foto: Anadolija / 15.000 pari cipela u znak sjećanja na ubijene građane glavnog bh. grada

 Tijekom realizacije projekta "Stazom sjećanja" građani, javna poduzeća, udruženja i institucije vlasti donirali su cipele. Cipele su prikupljane na punktovima koje je ustupio KJKP RAD, ali i na mnogim frekventnim lokacijama u Sarajevu u čemu su pomogli brojni volonteri koji su se prijavili da budu dio ovog projekta i daju svoj doprinos.

Projekt su podržali i učenici škola u Kantonu Sarajevo, vlasti, javna poduzeća, udruženja, ali i brojni građani od kojih je većina podijelila s vrijednim volonterima i priču o cipelama koje doniraju, a koje su nerijetko nosili tijekom rata ili simbolizuju nekoga njima bliskog tko je tijekom opsade Sarajeva ubijen.

Njihove priče mogu se potražiti na društvenim mrežama Memorijalnog centra Sarajevo.

Kopirati
Drag cursor here to close