rezolucije

20 godina od Daytona: EU će tražiti reformu Ustava BiH

Vijesti / Flash | 16. 12. 2015. u 07:47 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pred zastupnicima Europskog parlamenta (EP) danas će se na dnevnom radu plenarne sjednice koja se odražava u Strasbourgu naći nacrti rezolucije o Daytonu, kojom ovo zakonodavno tijelo EU obilježava 20 godina od potpisivanja Daytonskog sporazuma u Parizu.

Iako je prvobitno u proceduru upućen samo jedan nacrt rezolucije, i to izvjestitelja Europskog parlamenta za BiH Cristiana Dan Prede, do jučer su stigla još četiri nacrta od različitih parlamentarnih grupa. Svih pet dokumenata odnosno nacrta danas bi prije samog početka rasprave parlamentarne grupe trebale sastaviti u jedinstven dokument.

„Dnevni avaz" je u posjedu svih pet nacrta rezolucije, a, kako se može vidjeti iz predloženih tekstova, parlamentarcima neće biti teško da pronađu zajedničku riječ, s obzirom na to da se ključne tačke podudaraju.

Nacrti svih parlamentarnih grupa tako ističu značaj potpisivanja Daytonskog sporazuma, jer je on prekinuo „najkrvaviji sukob u Europi nakon Drugog svjetskog rata", kao i činjenicu da on odražava teritorijalnu cjelovitost i integritet BiH.

U nacrtima se, također, pohvaljuje dosadašnji napredak BiH na europskom putu, ali se BiH poziva da nastavi reformski kurs, kao i institucije EU da je podrže u tome. Kao nužne reforme, osim socioekonomskih, svi nacrti rezolucije ističu i reformu samog Ustava BiH, koji se nalazi u aneksu 4 u Daytonskom sporazumu.

''Aneks 4 treba pod hitno mijenjati, jer on usporava BiH na njezinom putu. Potrebna je njegova reforma da bi se država napravila funkcionalnijom u korist svih njenih građana'', navedeno je u nacrtu rezolucije koji je delegirala grupa zastupnika predvođena Igorom Šoltesom.

Također se pozivaju institucije Europske unije da pronađu način da se naprave izmjene Ustava koje bi BiH pomogle da ubrza svoj put u euroatlantskim integracijama. Svi nacrti, između ostalog, ističu važnost daljnje provedbe aneksa 7, po kojem svi građani imaju pravo da se vrate na svoje prijeratno mjesto boravka. Kako nam je preneseno, nakon što nacrti budu ujedinjeni i konačni dokument usvojen, on će biti upućen na adrese svih europskih institucija, od kojih će se tražiti da pomognu provođenje rezolucije, kao i na adrese vlada entiteta i države BiH, piše "Dnevni avaz".

Kopirati
Drag cursor here to close