5. veljače 1994.
30 godina od pokolja na Markalama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U ponedjeljak je polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen obilježje na sarajevskoj tržnici Markale odana počast žrtvama masakra kojega su 5. veljače 1994. počinili pripadnici Vojske RS, objavila je Hina.
Kako je utvrđeno istragom i presudom Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), minobacačkom granatom koja je ispaljena s područja sela Mrkovići ubijeno je 68, a ranjene su 142 osobe koje su se u tom trenutku zatekle na tržnici.
Vlasti Kantona Sarajevo proglasile su 5. veljače danom sjećanja na sve žrtve opsade Sarajeva, koja je trajala od travnja 1992. do veljače 1996. godine. U tom je razdoblju u Sarajevu od topničkih i snajperskih napada poginulo više od 11 tisuća ljudi, uključujući 1500 djece.
Opsada Sarajeva i teroriziranje njegovih stanovnika sastavni je dio presude kojima su bivši politički i vojni čelnik bosanskih Srba Karadžić i Mladić osuđeni na doživotni zatvor.
Na doživotni zatvor ICTY je osudio je i bivšeg generala vojske bosanskih Srba Stanislava Galića, zapovjednika postrojbi koje su držale Sarajevo u opsadi, dok je njegov nasljednik na toj dužnosti Dragomir Milošević dobio 29 godina zatvora.
Tržnica Markale bila je poprište još jednog minobacačkog napada potkraj kolovoza 1995., kada su ubijene 43 osobe, a 84 ih je ranjeno. Nakon tog napada uslijedili su masovni zračni udari NATO-a na položaje vojske bosanskih Srba, što je omogućilo kopnenu ofenzivu Hrvatske vojske, HVO-a i Armije BiH, čime su stvorene pretpostavke za mirovne pregovore u Daytonu kojima je okončan rat, objavila je Hina.