Padobranac je od 1951.
90-godišnji Tuzlak objasnio kako je došlo do nesreće pri skoku s padobranom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Tuzlak, Ibrahim Kalesić (90) koji je u petak zadobio teške tjelesne ozljede prilikom skoka s padobranom u Budvi tijekom natjecanja trpi strašne bolove u Specijalnoj bolnici za ortopediju, neurokirirgiju i neurologiju „Vaso Ćuković“ u Risnu u Crnoj Gori, u kojoj je hospitaliziran.
To je on danas kazao u kratkom telefonskom razgovoru za "Avaz" te istaknuo da su mu liječnici priopćili da će biti neophodan operativni zahvat, s obzirom na to da je zadobio prijelom kuka i napuknuće karlice
''Hvala vam što zovete i što se interesirate za moje zdravstveno stanje. Situacija nije nimalo dobra, jer još ne znam kada će mi raditi operaciju, a bolovi su nesnosni'', kazao je.
Infuzija ne pomaže
''Vjerujte da pola sata dozivam medicinsku sestru da mi da nešto protiv bolova, jer, infuzija koju sam primio ništa mi nije pomogla. Govorili su mi da bi me, možda, mogli operirati u ponedjeljak, ali još se ništa ne zna. Moji prijatelji su kontaktirali naše Veleposlanstvo, ali, pomaka nema. Ovo su, izgleda, neka čudna vremena u kojima živimo i čudan odnos ljudi '', kazao je ovaj, službeno, najstariji padobranac u Europi.
Njegov prijatelj, Adnan Canović, koji je bio s njim na natjecanju i koji je i dalje u Crnoj Gori, kako bi ostao uz „svog djeda Ibrahima“ podvukao je da je Kalesiću neophodan hitan operativni zahvat.
''On je, zaista, trenutno vrlo loše, jer trpi strašne bolove. Doktori čekaju ponedjeljak ili utorak, što mi nikako nije jasno. Kontaktirali smo Veleposlanstvo BiH u Crnoj Gori, objasnili smo im sve, obećali su da će stupiti u kontakt s bolnicom, kako bi ubrzali cijeli proces, ali i dalje se ništa ne događa'', rekao je.
Situacija nije nimalo dobra
Pitali su, dodao je, doktoricu o tome da se Kalesić transportira u Tuzlu, s obzirom na to da je i sam iznio tu mogućnost, međutim, ona je, kazao je, odbacila tu mogućnost.
''Rekla nam je da zbog njegovog stanja to nije moguće, a razmišljali smo da preko saveza koji je organizirao natjecanje probamo zatražiti helikopter. Jednostavno, pokušavamo bilo što učiniti, jer, situacija nije nimalo dobra, s obzirom na njegove ozljede i bolove koje ima '', kazao je Canović za "Avaz".
Kalesić je, ispričao nam je, padobranac od 1951. godine i iza sebe ima 1.500 letova, ispravnu dozvolu i urednu liječničku dokumentaciju i dozvolu. Mišljenja je da se nezgoda dogodila zbog padobrana, koji je Kalesić dobio iz Srbije.
Problem s padobranom
''Prema mom mišljenju, taj padobran nije adekvatan za današnje skakanje. On je tražio godinama padobran od države, Federacije, kantona, općine, ali nikad ga nije mogao dobiti i uvijek ga je posuđivao...Kada je iskočio iz aviona, došlo je do zapetljanja. Slična situacija mu se dogodila u Banjoj Luci, jedne prilike, ali tada se uspio izvući. Međutim, ovog puta, kada je otvorio padobran, on je odmah bio u zapetljanju i uslijed toga nije ga uspio odbaciti od sebe. I rezervni padobran je imao jaku rotaciju, ali se uspio riješiti te kupole da ostane na rezervi, međutim, i rezerva je imala vrtešku tako da su mu noge bile u zraku, a glava prema zemlji. U toj situaciji ne možete apsolutno ništa. Zavezani ste za noge, kupola vas vuče, a glava visi dole i nemate otpor'', opisao je trenutak Kalesićeve nezgode pri skoku.
U jednom trenutku je, dodao je, Kalesić nošen vjetrom prema zgradama, udario u jednu i skliznuo niz fasadu.
''Kada sam mu dotrčao, on je prilično bio svjestan svega. Hitna ga je odvezla u Kotor, a potom u Risan... On ima 90 godine, stvarno je jak i izdržljiv i sve je u Božjim rukama, ali se stvarno ne smije čekati više. Ovdje se neko mora uključiti da se našem Ibrahimu pomogne, jer nemam riječi za ovakvo postupanje prema njemu'', apelirao je Canović.