Ni u BiH nije lako ući

Granična policija uhvatila 150 ljudi s lažnim PCR testovima i dokumentima

Najviše krivotvorenih PCR testova, tijekom prelaska državne granice, evidentirano je u zoni odgovornosti Terenskog ureda Istok, tj. Postrojbe granične policije Zvornik i Postrojbe granične policije Bijeljina", kazala je Vican.
Vijesti / Flash | 20. 07. 2021. u 14:25 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

"Za prvih šest mjeseci 2021. godine, na razini Granične policije BiH otkriveno je više od 150 krivotvorenih dokumenata (uključujući i krivotvorene PCR testove)", kazala je za Bljesak.info glasnogovornica Granične policije BiH Franka Vican.

"Kada je u pitanju procedura postupanja policijskih službenika Granične policije BiH, nakon što se utvrdi da se radi o krivotvorenim dokumentima kod osobe koja je pokušala prijeći državnu granicu BiH, policijski službenici Granične policije BiH o istom odmah obavještavaju mjesno nadležnog dežurnog tužitelja, koji dalje nalaže poduzimanje mjera i radnji sukladno Zakonu.

Najviše krivotvorenih PCR testova, tijekom prelaska državne granice, evidentirano je u zoni odgovornosti Terenskog ureda Istok, tj. Postrojbe granične policije Zvornik i Postrojbe granične policije Bijeljina", kazala je Vican.

Od početka godine do sredine srpnja policija je u Hrvatskoj otkrila preko 700 krivotvorenih PCR testova, a još nije zabilježeno krivotvorenje EU digitalnih covid potvrda.

Prema podacima MUP-a do 14. srpnja ove godine otkrivena su 703 krivotvorena PCR testa, najviše na području policijskih uprava Vukovarsko-srijemske (251), Brodsko-posavske (134), Istarske (95) i Splitsko-dalmatinske (64).

Među strancima koji su krivotvorili PCR testove su državljani BiH, Brazila, Nizozemske, Sjeverne Makedonije, Austrije, Albanije, Kosova, Češke, Italije, Crne Gore, Švedske, Velike Britanije, Njemačke, Mađarske, Srbije, Slovenije, a i hrvatski državljani znaju koristiti krivotvorene testove za ulazak u zemlju ili da bi im se ukinula mjera samoizolacije.

Neki od privedenih stranaca policiji su priznali da su negativan PCR test pronašli na internetu i onda se potrudili na njemu krivotvoriti svoje podatke.

U hrvtaskom MUP-u kažu kako vozači i putnici u automobilima najčešće predočuju PCR testove kako bi izbjegli izricanje posebne mjere samoizolacije, kojom prilikom policijski službenici temeljem izražene sumnje u pravovaljanost nalaza PCR testa utvrđuju kršenje propisa, odnosno počinjenje kaznenog djela krivotvorenje isprave, za koji zakon predviđa i do tri godine zatvora.

"U slučaju postojanja osnove sumnje da je počinjeno kazneno djelo 'krivotvorenje isprave' policijski službenici postupaju sukladno odredbama Zakona o kaznenom postupku, provode kriminalističko istraživanje, prikupljaju dokaze te podnose kaznenu prijavu nadležnom Državnom odvjetništvu", poručuju.

U policiji kažu da se do sada nisu susreli s krivotvorenim EU digitalnim covid potvrdama niti imaju evidentirane zlouporabe tih potvrda. Napominju da je za validaciju EU digitalnih covid potvrda službeno objavljena aplikacija covidGO (na app store i google play on-line trgovinama) koja ne dozvoljava manipulaciju kod očitanja i validacije potvrde.

Kopirati
Drag cursor here to close