Rad inspektora
Konjic: Rasprava o mjerama protiv korupcije u Ministarstvu obrane
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U organizaciji Generalnog inspektorata Ministarstva obrane BiH, u Konjicu je 30. i 31. kolovoza održana radionica 'Analiza zahtjeva za djelovanje inspektora MO i OS BiH', koja je okupila sve inspektore iz sistema mreže inspektora u Ministarstvu obrane BiH i Oružanim snaga BiH, predstavnike Ureda za odnose s javnošću MO BiH, kao i relevantne pravne savjetnike iz zapovjedništva i postrojbi OS BiH.
Cilj radionice, koju je Generalni inspektorat MO BiH organizirao u suradnji s Centrom za integritet u oblasti obrane (CIDS) iz Osla, je bio analiziranje zahtjeva za djelovanje inspektora u MO BiH i OS BiH za period 2016. - 2018. godina.
Također, cilj radionice je bio i da se na osnovu pokazatelja utvrde težišta djelovanja za otklanjanje nedostataka, definiraju smjernice za učinkovitije informiranje javnosti u Bosni i Hercegovini o mjerama koje MO BiH poduzima u cilju borbe protiv korupcije i izgradnje integriteta, kao i da se definiraju postupci u utvrđivanju povjerenja unutar MO i OS BiH.
Tijekom radionice izvršena je analiza prijedloga nove kategorizacije slučajeva u nadležnosti Generalnog inspektorata MO BiH, nove strukture baze podataka, kao i prijedloga za funkcionalno poboljšanje evidencije slučajeva na kojima se angažiraju inspektori u MO BiH i OS BiH.
Definirane su i aktivnosti za poboljšanje efekata na rezultate rada inspektora, usuglašeni oblici suradnje s Uredom za odnose s javnošću MO BiH u cilju informiranja o efektima rada sistema inspektora, te nacrt ankete za pripadnike OS BiH i zaposlenike MO BiH s ciljem utvrđivanja povjerenja i efikasnosti sistema inspektora.
Analiza se fokusirala na ukupno 295 utemeljenih zahtjeva za djelovanje inspektora koji su na osnovu prijava nepravilnosti u protekle dvije i pol godine bili predmet rada kroz jedan od oblika djelovanja inspektora (pružanje pomoći, vršenje preliminarnih istraga i istraga).
U realizaciji preporuka Generalnog inspektorata MO BiH i inspektora u OS BiH u navedenom periodu su otklonjeni nedostaci, odnosno nepravilnosti, za 250 slučajeva, dok je rješavanje 29 predmeta, koji su u nadležnosti lanca zapovjedništva i kontrole u MO BiH i OS BiH, još uvijek u tijeku.
Na ovaj nači MO i OS BiH pokazuju svoju opredijeljenost i odlučnost u otklanjanju svih nepravilnosti u radu, ali i efikasnoj implementaciji jačanja integriteta te prevenciji i borbi protiv korupcije, kao i drugih zadataka iz Strategije za prevenciju i borbu protiv korupcije u institucijama obrane BiH.