Sjeverne granice
Ledeni pogled preko nišana
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pod zrakama zimskog sunca na sjeveru Norveške, američki marinci treniraju u ledu i snijegu dok uče kako se boriti na hladnoći.
"Koja je zemlja na sjeveroistoku?", pitao je narednik stožera Daniel Croak grupu od 20 vojnika u maskirnim borbenim jaknama i bijelim hlačama u borovoj šumi u blizini grada Setermoen.
''Rusija!'', odgovaraju glasno vojnici.
Postrojbe su dio kontingenta od 650 marinaca koji su izveli zajedničku vojnu vježbu s 3000 norveških vojnika kada su i NATO i Rusija povećali svoju vojnu prisutnost na Arktiku, piše Reuters u svojoj reportaži.
Nekoliko stotina kilometara od Setermoena Rusija modernizira svoje snage na poluotoku Kola – središtu Sjeverne flote. Rusija je također organizirala veliku podmorničku vježbu u sjevernom Atlantiku, navode obavještajni izvori za norveške medije.
"Ne upotrebljavajte svoje GPS-ove. Možda su zaglavljeni", savjetuje Croak marince - upozorenje koje proizlazi iz optužbi NATO-a, koje je Rusija demantirala, da je Moskva u prošlosti zaglavila GPS sustave u Norveškoj.
Rastuća napetost uznemiruje mnoge Norvežane, osobito u gradu Kirkenes, koji već tri desetljeća pokušava poticati suradnju s Rusijom.
Stanovnici mogu bez viza brzo prijeći obližnju granicu. Mnogi odlaze u obližnji ruski grad Nikel kako bi kupili benzin jer je tamo mnogo jeftiniji, a ulične oznake koriste i ćirilicu i latinicu.
"Ne sviđa mi se što koncentriraju vojsku s obje strane granice. Ne želimo porast napetosti", rekao je Eirik Wikan, suvlasnik brodogradilišta Kimek u Kirkenesu, koje dobiva dvije trećine svojih prihoda popravljajući ruske brodove.
"Ovdje na sjeveru, zajedno radimo na smanjenju napetosti. Trudimo se ne biti dio njih."
Stvoreno 1987. godine, brodogradilište je brzo uspostavilo posao sa Sovjetskim Savezom. Danas oko trećinu zaposlenika čine Rusi, od kojih 22 rade u lučkom gradu Murmansku.
Među njima je Nikolaj Chagin, 48-godišnji mehaničar iz ruskog grada Severodvinska, koji je radio za brodogradilište u Kirkenesu od 2006. godine.
"Nemam te probleme koje sam imao prije u Rusiji: imam dobar posao, normalnu plaću, postoje samo pozitivni komentari", rekao je.
Početkom 1990-ih, nakon završetka Hladnog rata i propasti Sovjetskog Saveza, izgradnja regionalne suradnje postala je vanjskopolitički prioritet Norveške. Oko 10% stanovnika Kirkenesa sada je s poluotoka Kola.
Samovar kazalište iz Kirkensa nastupa u Noveškoj i Rusiji, a ima zaposlene i ruske i norveške državljane. Ruski koreograf Nikolaj Shchetnev osjeća se kao kod kuće i razmišlja o podnošenju zahtjeva za dvojno državljanstvo.
"Kirkenes je ruski grad u Norveškoj", rekao je Rune Rafaelsen, načelnik općine Soer-Varanger, koja uključuje Kirkenes.
Rekao je kako neće dočekati više tenkova na granici, iako je članstvo Norveške u NATO-u smatrao "garancijom da mogu raditi svoj posao".
Rusija negira odgovornost za porast napetosti i optužuje prisustvo američkih marinaca u norveškim bazama, što vidi kao sigurnosni izazov.
No, zabrinutost Norveške o namjerama Moskve porasla je nakon što je Rusija anektirala Krim od Ukrajine 2014., a zatim izvela arktičke vojne vježbe, uključujući pomorske manevre s balističkim raketama.
"Ovo su bile jasne poruke Moskve", rekao je general-potpukovnik Rune Jakobsen, zapovjednik norveškog zajedničkog stožera - operativnog zapovjednog centra Norveških oružanih snaga. "Ne budite dio (NATO-ove) balističko-raketne obrane."
Unatoč napetostima, kaže da se ruske snage na granici s Norveškom ponašaju manje agresivno nego u nekim drugim pograničnim zonama između Rusije i NATO-a, poput Baltičkog mora.
U nastojanju izgradnje povjerenja, Jakobsen je posljednjih tjedana razgovarao s regionalnim šefom ruske službe za sigurnost FSB-a na poluotoku Kola i susreo se s novoimenovanim šefom Sjeverne flote Aleksandrom Moiseevom u Kirkenesu.
"Kao mala država u susjedstvu s velesilama, morate uspostaviti pravu ravnotežu između odvraćanja i uvjeravanja", rekao je Jakobsen.
No, izvođenje vježbi zajedno s američkim marincima na terenu također je važno za norveške oružane snage.
"Rad zajedno omogućava zajedničku borbu, ako dođe do toga", rekao je brigadir Lars Lervik, zapovjednik Sjeverne brigade sa sjedištem u Setermoenu, prenosi Reuters.