Zaštita sjećanja
Za krov u Potočarima Vlada FBiH dala 100 tisuća KM
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ministrica okoliša i turizma Federacije BiH Edita Đapo potpisala je ugovor s predstavnicima Uprave Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari, Spomen-obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine, Emirom Suljagićem i Ševketom Hafizovićem, o namjenskom prenosu sredstava za sufinanciranje projekta 'Rekonstrukcije dijela prostora u kompleksu Centra - zamjena krova hale bivše Tvornice akumulatora'.
Namjera je zaštititi i sačuvati ovaj objekt koji je u srpnju 1995. godine bio mjesto zatočenja oko šest tisuća Srebreničana i svjedok genocida nad bošnjačkim stanovništvom zaštićene zone Ujedinjenih nacija. U ovom objektu se nalazi i Spomen soba koja služi i kao prostor za održavanje komemoracije prilikom obilježavanja godišnjice genocida 11. srpnja.
Na prijedlog ministrice Đapo, Vlada FBiH je donijela odluku o sufinanciranju ovog projekta u iznosu od 100.000 KM.
"Bosna i Hercegovina i njene institucije na svim nivoima imaju obavezu da čuvaju sjećanje i odaju počast žrtvama genocida kako se nešto takvo više nikada i nikome ne bi dogodilo. Stoga se nadam da će primjer Vlade Federacije BiH slijediti i vlade na drugim nivoima, jer je Srebrenica podsjećanje i opomena kako za današnje, tako i buduće generacije", kazala je ministrica Đapo.
U Srebrenici je, nakon holokausta u Drugom svjetskom ratu, počinjen genocid nad bošnjačkim stanovništvom, što je potvrđeno na najvišim međunarodnim pravosudnim institucijama. Svojevremeno je nekadašnji generalni tajnik Ujedinjenih nacija Koffi Anan kazao da je Srebrenica najmračnija strana u povijesti Ujedinjenih nacija, priopćeno je iz ministarstva okoliša i turizma FBiH.