Imad Muhamed el Husin

Abu Hamza će tužiti BiH

Vijesti / Flash | 07. 03. 2016. u 18:07 A.J.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sirijac Imad Muhamed el Husin, poznatiji kao Abu Hamza, bivši pripadnik odreda "El mudžahedin" će tužiti BiH.

Sugovornik "Glasa Srpske", koji je blizak odvjetničkoj komori FBiH, kaže da će BiH tužiti Europskom sudu za ljudska prava u Strazburu te da je pisanje tužbe u tijeku.

Abu Hamza će po navodima Glasa Srpske tražiti odgovornost države zbog pritvora u trajanju od osam godina koje je proveo u Imigracijskom centru, a iz kojeg je nedavno pušten na slobodu.

Tuži radi satisfakcije

''On traži odgovornost države radi satisfakcije da istina izađe na vidjelo, odšteta ga ne zanima. Smatra da je netko kriv što je on tolike godine bio pritvoren. Njemu u prilog ide i ranija presuda Europskog suda kojom je zabranjeno izručenje Abu Hamze Siriji'', kaže sugovornik Glasa Srpske.

Podsjetimo, Abu Hamza je uhićen 2008. godine pod optužbom da predstavlja prijetnju po nacionalnu sigurnost, ali protiv njega nikada nije podignuta optužnica. Pušten je nakon što je na snagu stupio novi Zakon o strancima, koji je usklađen s direktivama Europske unije. Njime je definirano da strani državljani mogu biti zadržani u pritvoru najviše 18 mjeseci.

Sugovornik Glasa Srpske kaže da u korist Abu Hamzi idu i neke ranije odluke Ustavnog i Suda BiH. BiH je Abu Hamzu pokušala izručiti u rodnu Siriju, ali to nije bilo moguće zbog ratnih događanja u toj zemlji. Kad se obratila drugim zemljama za izručenje, stiglo je 39 odbijenica za njegovo izručenje pošto nijedna druga zemlja nema obvezu da ga primi, jer posjeduje jedino sirijsko državljanstvo.

Opasan za BiH, a nikad nije dignuta optužnica

Nezavisne novine prenose kako upućeni smatraju da je greška Tužiteljstva što nikad protiv njega nije otvorena istraga, niti pokrenut kazneni postupak iako je on opasan po nacionalnu sigurnost. Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić kaže da se samo u BiH može dogoditi situacija u kojoj čovjek opasan po nacionalnu sigurnost nikad nije kazneno odgovarao te da, kao takav, bude pušten na slobodu.

''Sada je trebalo biti na potezu Tužiteljstvo, ali izgleda da je, umjesto toga, tužitelj postao Abu Hamza. Neshvatljivo je to da nikad nitko od pripadnika odreda "El mudžahedin" nije odgovarao za ratne zločine iako je za te zločine u Haškom tribunalu osuđen zapovjednik Armije RBiH Rasim Delić. Procesuiranje Abu Hamze bila je prilika da to bude ispravljeno, ali izgleda da je ona propuštena'', kaže Kojić.

Dodao je da je u prilog pokretanja istrage protiv Abu Hamze išlo i to što je Sud BiH za te zločine potvrdio optužnicu protiv zapovjednika Trećeg korpusa Armije RBiH Sakiba Mahmuljina pod čijim je zapovjedništvom bio odred "El mudžahedin".

Tužiteljstvo bez komentara

''Neprocesuiranje mudžahedina kod njih je stvorilo sliku da su zločini koje su počinili dozvoljeni, a da su oni amnestirani. Postoji mnogo dokumenata i video-zapisa koji potvrđuju da su pripadnici odreda "El mudžahedin" činili zločine'', zaključio je Kojić.

Glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić kaže da Tužiteljstvo BiH ne može davati nikakav komentar o tome. Iako je još 2007. godine u Veleposlanstvu Sirije u Srbiji dobio putne isprave, Abu Hamza odbio je vratiti se u svoju domovinu.

Poslije toga njegova deportacija je onemogućena zbog ratnih događanja u Siriji. On je iz Sirije u BiH došao osamdesetih godina prošlog stoljeća. Državljanstvo BiH dobio je poslije rata, ali je 2008. godine uhićen. Mjere zabrane Abu Hamzi, kad je oslobođen iz Imigracijskog centra, izrečena je mjera ograničenog kretanja na području Kantona Sarajevo. On je u obvezi da se redovno javlja Službi za poslove sa strancima. Osim toga, oduzete su mu putne isprave i drugi osobni dokumenti.

Kopirati
Drag cursor here to close