#PanamaPapers

Afera 'Panama Papers' vodi i do dioničara iz BiH

Vijesti / Flash | 04. 04. 2016. u 08:43 Z.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Veliko curenje 11,5 milijuna dokumenata iz jedne panamske odvjetničke tvrtke otkriva kako svjetski bogataši, uključujući ruskog predsjednika Vladimira Putina, skrivaju svoj novac, objavio je u nedjelju njemački list Sueddeutsche Zeitung.

Dokumente, nazvane "Panama Papers", nabavio je Sueddeutsche Zeitung, dnevnik iz Muenchena. Podijelio ih je s Međunarodnim konzorcijem istraživačkih novinara iz Washingtona i drugim medijima, uključujući BBC i Guardian, među kojima se nalazi i srpski Krik.rs.

Dokumenti ukazuju na povezanost 72 sadašnjih i bivših šefova država, uključujući i diktatore optužene za pljačku vlastite zemlje.

Ubrzo nakon što se svjetska javnost upoznala sa najvećim događajem ovog tipa u povijesti, na Internetu se pojavila i interaktivna mapa koja jasno pokazuje aktivnost i na našim prostorima – u Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini te Crnoj Gori, prenosi Netokracija.

Treba istaknuti da je prema ovoj mapi iz Slovenije registrirana čak 21 kompanija, dok je iz Crne Gore 13 kompanija registrirano putem odvjetničke tvrtke Mossack Fonseca.

Mossack Fonseca: To je napad na Panamu

"To je zločin", rekao je o objavi dokumenata za agenciju AFP Ramon Fonseca Mora, direktor i jedan od dvojice osnivača odvjetničkog ureda Mossack Fonseca.

"To je napad na Panamu jer nekoliko zemalja ne cijeni to što smo mi konkurentni kako bismo privukli poduzeća", rekao je 64-godišnji Fonseca.

Prema njegovim riječima "dva su načina gledanja na svijet: prvi je da budeš konkurentan, a drugi da stvaraš poreze", rekao je i objasnio "da postoji rat među zemalja koje su otvorene poput Paname i zemalja koje sve više oporezuju svoja poduzeća i građane".

Ramon Fonseca je rekao da je njegov ured oformio više od 240.000 tvrtki, a "velika većina" njih osnovana je "u legitimne svrhe". Ističe da njegov njegov odvjetnički ured nije odgovoran za aktivnosti kompanija.

"Posvećeni smo stvaranju legalnih struktura koje prodaju svojim posrednicima kao što su banke, odvjetnici, trustovi, a oni imaju svoje krajnje klijente koje mi ne poznajemo", rekao je.

"Dokumenti pokazuju da banke, odvjetnički uredi i drugi akteri koji rade u poreznim oazama često zaboravljaju na svoju zakonsku obvezu da moraju provjeriti nisu li njihovi klijenti upleteni u kriminalna poduzeća", piše ICIJ.

Vlada Paname ustvrdila je u nedjelju da će "odlučno surađivati" s pravosuđem ako se otvori sudska istraga.

Dometi afere Panama Papers

"Ovo će curenje vjerojatno biti navjeći udarac nanesen poreznim oazama zbog obima dokumenata", rekao je za BBC Gerard Ryle, direktor ICIJ-a.

"To otkriće pokazuje u kojoj su mjeri štetne prakse i kriminal duboko ukorijenjeni u offshore tvrtke", smatra Gabriel Zucman, ekonomist sa sveučilišta Berkeley u Kaliforniji.

Dometi afere Panama Papers već sada se uspoređuju s WikiLeaksom, osnovanim 2006. koji se specijalizirao za objavu tajnih dokumenata. Njegov osnivač Edward Snowden, koji je razotkrio goleme razmjere prisluškivanja i obavještajnu aktivnost Sjedinjenih Država, komentirao je "Panama Papers" riječima "Najveće curenje u povijesti novinarstva ugledalo je svjetlost dana i odnosi se na korupciju".

Kopirati
Drag cursor here to close