Mućke
Agencija za lijekove i medicinska sredstva zapošljavala bez oglasa
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH je tijekom 2019. godine zapošljavala nove radnike na određeno bez provođenja javnog oglasa, te ponovo angažirala osobe putem ugovora o djelu za poslove predviđene sistematizacijom radnih mjesta, navedeno je u izvještaju Ureda za reviziju institucija BiH.
Jasmina Galijašević iz Ureda za reviziju institucija BiH rekla je da zapošljavanje u Agenciji tokom prošle godine nije vršeno uz dosljednu primjenu odredaba Zakona o radu u institucijama BiH.
"S jednim zaposlenim zaključen je ugovor na neodređeno vrijeme nakon neprekidnog rada na određeno vrijeme dužeg od dvije godine bez provedene natječajne procedure, u dva slučaja upošljavanje na određeno vrijeme je vršeno bez ispunjenja uvjeta hitnosti i nepredviđenog povećanja posla koje nije trajnog karaktera", navela je Galijašević.
U izvještaju je navedeno da je agencija tijekom godina angažirala 13 osoba na osnovu ugovora o djelu, od kojih su tri angažirane u kontinuitetu većim dijelom godine, i to za "daktilografske poslove, zaprimanje prijava sumnji na neželjene reakcije na lijekove, upravljanje vozilima, obavljanje ekonomskih i financijsko-računovodstvenih poslova, poslove čišćenja i slično".
Galijašević je objasnila za BIRN da, iako je Agencija smanjila broj osoba angažiranih na određeno vrijeme bez provođenja javnog oglasa u odnosu na 2018. godinu, s osam na tri osobe, a iz Ureda za reviziju i dalje smatraju da je zapošljavanje na ovakav način netransparentno.
Četiri osobe, koje su prethodno bile zaposlene u Agenciji, angažirane su ugovorom o djelu, ali su stekle uvjete za mirovinu i u skladu s važećim propisima isplaćena im je otpremnina.
"Za ove namjene je tijekom godine utrošeno ukupno 52.056 KM (neto bez poreza i doprinosa). Iznos je nešto manji u odnosu na prošlu godinu, s obzirom na to kako su pojedine osobe koje su prošle godine angažirane putem ugovora o djelu primljene u stalni radni odnos u Agenciji. Ugovori se zaključuju svaki mjesec, a na kraju mjeseca dostavljaju se mjesečna izvještaji o radu osoba angažiranih na ovaj način", navode revizori u izvještaju.
Direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva Aleksandar Zolak je, prije nego što je iz Tužiteljstva BiH potvrđeno da je on jedan od osumnjičenih u predmetu "Respiratori", rekao da su u Zakonu o lijekovima i medicinskim sredstvima pobrojani poslovi Agencije, te se obavljaju u kontinuitetu bez obzira na smanjenje broja zaposlenih osoba zbog različitih razloga, kao što su napuštanje Agencije od strane radnika, stjecanje uvjeta za mirovinu, plaćeno, odnosno, neplaćeno odsustvo, porodiljsko odsustvo i bolovanja.
"Broj zahtjeva se u većini poslova Agencije neprestano povećava, pogotovo u oblasti registracije medicinskih sredstava. Konkretno, u 2019. godini je Sektor za medicinska sredstva predvidio primanje i rješavanje 2.000 zahtjeva, a do kraja 2019. godine procesuirano je 4.670", rekao je Zolak i dodao da je to element koji je, kako teško predvidjeti, tako i nemoguće odgoditi za rješavanje.
Zolak je rekao da su prihodi Agencije u odnosu na rashode gotovo dvostruko veći, te da su u prethodnom periodu raspisivali dva javna natječaja za popunjavanje dva radna mjesta radnica koje su na porodiljskom odsustvu, te da se na navedene natječaje nije prijavio nijedan kandidat.
U dijelu mišljenja o usklađenosti, revizori su Agenciji dali mišljenje sa rezervom.
Revizori su naveli da je sistematizacijom predviđeno da u Agenciji radi 160 osoba, a da je na kraju 2019. godine bilo 102 zaposlenih.
Agencija je prošle godine raspolagala proračunom od gotovo 6,5 milijuna KM.