Borba protiv prosjačenja

Ako date novac djetetu koje prosi, podržavate trgovinu ljudima

Vijesti / Flash | 02. 09. 2016. u 10:46 A.J.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Dajući novac djeci koja prose, podržavate trgovinu djecom'', poruka je poslana s konferencije za medije koja je održana prije okruglog stola na temu ''Stop prosjačenju'', koji je sastavni dio Javne kampanje borbe protiv prosjačenja.

Zdravka Marić direktorica Centra za socijalni rad u Mostaru, rekla je kako Centar ima zadaću da na najbolji način zaštiti prava i interese djece, jer su svjesni činjenice da je prosjačenje u Mostaru u ekspanziji, te da se povećao broj djece koja prosjači i radi na ulici.

''Dosadašnje aktivnosti koje smo radili u suradnji s Gradom i ostalim institucijama, nisu dale željene rezultate, a s obzirom na želju da se prosjačenje smanji na najmanji mogući nivo, Centar za Socijalni rad je, na poziv Grada, aplicirao za projekt pod nazivam 'Podrška djeci zatečenoj u skitnji i prosjačenju''', kazala je Marić, navodeći kako zajedničkim istupom i zalaganjem žele djelomično utjecati na rješavanje problema te građane i institucije potaknuti na zajednički i efikasniji sustav djelovanja u društvu.

''Putem javnosti, letaka i plakata želimo poslati poruku građanima da davanjem milostinje i milodara potiču prosjačenje djece i trgovinu djecom. Jer svakim novčićem danim u ruke djetetu koje prosi potičemo i podržavamo stanje u kome se on nalazi'', kaže Marić navodeći, da ako ne dajemo novac djeci, samim time roditelji i trgovci više ne bi imali razlog slati djecu na ulicu da im budu vid zarade.

''Ako želimo pomoći djeci izloženoj prosjačenju, donirajmo novac organizacijama koje rade na njihovoj zaštititi'', kaže Marić.

Antonija Novak, voditeljica projekta kaže kako je sama ideja projekta proizišla iz civilne potrebe za pomoći djeci koja rade na ulici i tako spadaju u ranjivu kategoriju našeg društva.

''Na prvom mjestu krenuli smo u identificiranje djece koja borave i kreću se na ulici, te smo došli do 56 djece i tridesetero roditelja. Sa svima njima je 'rađeno', te im je pružana psihosocijalna pomoć i podrška na terenu, kao i radionice koje su u organizirane u Centru za socijalni rad. Svrha svega je bila da se podigne svijest uličnog rada, tako su i roditelji i djeca dobivali informacije kako da ostvare prava, u zakonskom okviru naše županije'', pojasnila je Novak.

Jedan od ciljeva ovog projekta je, kaže Novak, i javna kampanja kojom žele apelirati na građane i javnost da se krše dječja prava, a davanjem novca daje se povod roditeljima da djeca budu izvor zarade.

''Nedavanjem novca djeci, ne bi davali mogućnost roditeljima da imaju koristi od slanja djece na ulicu'', kaže Novak, dodajući da su sva djeca i roditelji koji su prošli kroz radionice ostvarili određene vidove pomoći, te su ostvarili i pravo na zdravstveno osiguranje obrazovanje, pravo na pučku tj. javnu kuhinju, izvanrednu i jednokratnu pomoć te druga davanja u materijalnom smislu, kao odjeća i hrana.

Pohvalno je, dodaje Novak, da je veliki broj djece koji je sudjelovao na radionicama ušao u obrazovni sustav u ovoj školskoj godini, što imaju i povratnu informaciju od nadležnih škola.

Čini se kako su sva djeca koja prosjače u Mostaru, djeca koja su došla iz drugih županija, kaže Novak, dodajući da oni ostaju u Mostaru određeni period.

Centar za socijalni rad je zadovoljan suradnjom s nadležnim institucijama, te će, po riječima Novak i Marić, i dalje nastaviti raditi s djecom  i roditeljima kako bi smanjili broj djece na ulici.

Kopirati
Drag cursor here to close