Vijeće sigurnosti UN-a

Alkalaj: BiH suočena s najvećom egzistencijalnom prijetnjom

Govoreći o stanju u BiH, napomenuo je da Schmidtov izvještaj predstavlja realnu sliku stanja u BiH ponavljajući da je BiH suočena s najvećom egzistencijalnom prijetnjom u poslijeratnim godinama.
Vijesti / Flash | 03. 11. 2021. u 22:34 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Veleposlanik Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama Sven Alkalaj pozdravio je jednoglasnu odluku Vijeća sigurnosti UN-a kojom je produžen mandat EUFOR-a u BiH, posebno u situaciji trenutne političke krize.

On se u obraćanju na sjednici Vijeća sigurnosti osvrnuo na najznačajnije dijelove izvještaja visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Christiana Schmidta koji se tom tijelu nije obratio zbog protivljenja Rusije i Kine koje ne prihvataju njegovo imenovanje.

Schmidtov izvještaj je realna slika

Govoreći o stanju u BiH, napomenuo je da Schmidtov izvještaj predstavlja realnu sliku stanja u BiH ponavljajući da je BiH suočena s najvećom egzistencijalnom prijetnjom u poslijeratnim godinama.

''Stalni izazovi i prijetnje Daytonskom mirovnom sporazumu iz Republike Srpske predvođeni SNSD-om i trenutnim članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom ugrožavaju ne samo mir i stabilnost zemlje, već i regije te mogu dovesti do podrivanja Sporazuma za mir'' - kazao je Alkalaj.

Pročitajte još

Ističe da je vrhunac krize dosegnut ove godine jer je Dodik pozvao na unilateralno povlačenje iz davno postignutih sporazuma o prijenosu nadležnosti s entiteta na državu u oblastima obrane, indirektnih poreza i Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV). Time se, ističe Alkalaj, uzurpiraju ustavne nadležnosti u oblasti državnog pravosuđa, provođenja zakona i obavještajnih službi.

26 godina unazad

''Prema najavljenim planovima to znači povlačenje pripadnika Oružanih snaga BiH koje borave u RS-u, preuzimanje objekata Oružanih snaga na teritoriji RS-a i uspostavljanje vojske RS-a. To bi nas vratilo 15 godina unazad'' - kazao je Alkalaj.

On kaže da Dodik to naziva povratkom originalnom Daytonskom mirovnom sporazumu što je zapravo, dodaje on, pogrešna interpretacija Ustava BiH, a cilj je podrivanje politika uspostavljenih zadnjih 26 godina.

Podsjetio je i na još brojne poteze koje je Dodik povukao u posljednjim mjesecima, poput povlačenja iz državnih institucija te odbijanja davanja saglasnosti za angažiranje Oružanih snaga BiH u gašenju požara na jugu zemlje.

Ponovio je na kraju da je ovo prvi put da nije dozvoljeno obraćanje visokom predstavniku Schmidtu, ali je Alkalaj pokušao sumirati njegov izvještaj pred članicama Vijeća sigurnosti UN-a.

Dodik i predstavnici RS-a također osporavaju i Alkalajevo obraćanje u Vikeću sigurnosti, jer nije odraz usuglašenog stava u BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close