Podcast BURA
Anđelko Mikulić: Kako smo 1991. zaustavili tenkove JNA na Pologu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Anđelko Mikulić, načelnik općine Široki Brijeg s početka 1990.-ih godina gostovao je u Podcastu Bura povodom obilježavanja 30. godišnjice zaustavljanja tenkova JNA u mjestu Polog između Mostara i Širokog Brijega.
Mikulić, inače kasnije istaknuti dužnosnik HDZ-a BiH, u razgovoru s voditeljem i urednikom Podcasta Bura Juricom Gudeljom, prisjetio se ključnih događaja od prije 30 godina kad je puk Hercegovine svojim tijelima i pokretnom imovinom zaustavio JNA tenkove. Bilo je to vrijeme ni rata ni mira u BiH, a Mikulić je bio jedan od onih ljudi koji je prepoznao važnost povijesnog trenutka i pomogao organizirati narod da se tenkovi zaustave.
"Kad sad pogledam što sam tad razmišljao, čini mi se da se nisam promijenio. Bio je to romantičarski duh i sve se to dogodilo pomalo romantičarski", rekao je Mikulić.
Istaknuo je kako je tijekom 1980.-ih vjerovao da se stvari mogu rješavati mirnim putem. Jugoslavija je tad, veli, bila vojna sila, iako bi on volio da je bila umna i ekonomska sila, a ne vojna.
"Svi su se plašili te vojne sile, izgleda, osim nas. ta vojna sila tad je podržavala balvan revoluciju u Hrvatskoj i mi smo se tad također osjetili ugroženima".
Govorio je o tomu kako se pregovaralo s vodstvom JNA o puštanju kolone, o ulogama Alije Izetbegovića i Stjepana Kljujića u pregovorima. Rekao je kako Kljujić nije dobro "pročitao" situaciju te kako je Izetbegović vrlo dobro postupio u danim trenutcima.
Ocijenio je i kako je tadašnji zapovjednik, pukovnik Milojko Pantelić, zapravo bio vrlo častan čovjek koji je u tim danima postupio vrlo odgovorno.
"Mislim da je Pantelić bio častan i dobar čovjek".
Također, govorio je o ulozi hercegovačkih franjevaca u cijelom događaju, a opisao je i ozračje koje je vladalo tijekom tri dana dok je kolona oklopnih vozila JNA bila zaustavljena.
"Prvu večer se čak govorila poezija", podsjetio je.
Govorio je i o ulozi novinara i medija u cijeloj priči o tomu kako su novinari Petar Miloš i Smiljko Šagolj stavili izvještaj s terena u međunarodnu razmjenu, te je svjetska javnost doznala za događanje na Pologu.
Također, naglasio je kako je naposljetku najvažnije da je sve prošlo bez prolivene krvi, tj. bez ikakvih incidenata.