2014.

Arapović: Godinu su obilježili vatra, voda i tuđa briga

Vijesti / Flash | 23. 12. 2014. u 08:59 Adriana Domazet

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ukoliko Međunarodni monetarni fond (MMF) ne uplati dugo očekivanu tranšu "na lijepe oči", slijedi neformalni bankrot i slom proračuna entiteta i županija, a tome i posljedično tisuće radnika, državnih službenika, policajaca, učitelja, liječnika i umirovljenika bit će na ulicama.

Ako MMF pak uplati tranšu, nema ništa od reformi, provedbe zahtjeva iz nove EU inicijative, kandidatskog statusa, itd., barem za pola godine. Odgađamo time neodgodivo. I tko će biti pametan pa reći što nama dođe MMF: ili vatra ili voda?- kazao je u intervjuu za Agenciju FENA osvrćući se na događanja u 2014. godini politički analitičar i menadžer Centra civilnih inicijativa (CCI) Adis Arapović.

"Nedugo nakon novogodišnjeg vatrometa, "voda je došla do grla", pa su se prvi put u poslijeratnoj BiH dogodili relativno masovni, sinkronizirani i višednevni prosvjedi poniženog naroda, obespravljenih građana, prevarenih radnika, beznadežne mladeži i besposlenih prolaznika. Bili su to, barem na prvi pogled, prosvjedi bez vodstva, bez preciznog cilja i jasnog političkog zahtjeva", kazao je Arapović.

Naglasio je da usprkos tome, nikada kao tada, nije se pokazala panika, nedoraslost, neznanje, manjak hrabrosti i odgovornosti političke vlasti da ispravno, brzo i adekvatno reagira na dešavanje naroda.

Dalje u razgovoru, osvrćući se na događanja u 2014. godini, Arapović podsjeća da se "nisu buktinje u zgradi sarajevskog kantona čestito ni zagasle, a Cathrine Ashtone, visoka povjerenica Europske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku stigla je u Sarajevo".

"Prosvjedi su prividnu političku i socijalnu stabilnost BiH porušili kao kulu od karata. Političko-sigurnosni alarm u Bruxellesu se oglasio i bilo je vrijeme za diplomatski desant", kaže Arapović.

Naglašava da je posljednji takav desant izveden s ciljem da spriječi raspisivanje referenduma o Sudu BiH najavljenog od predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Novim desantom prvi put je nagoviještena promjena pristupa EU spram BiH, pojašnjava Arapović naglašavajući da neće više prioritet biti apstraktna političko-pravna reformacija, već ekonomsko-socijalna transformacija, vladavina zakona, antikorupcija i pravda.

"Početak tranzicije nakon 25 godina. To je pobjeda demonstranata, a kasnije će se pokazati, možda i ključni politički događaj minule godine", kazao je je Arapović.

Zatim su se, podsjeća, dogodile katastrofalne poplave, a reakcija vlasti opet je bila nedovoljno brza, efikasna i djelotvorna.

"Poplave su odnijele one što su bili niže, a onda su klizišta odnijela one što su bili više. Mlađe generacije nisu doživjele ovakvu prirodnu kataklizmu, koja će imati vrlo negativne reperkusije po domaću ekonomiju, gubitak radnih mjesta i bujanje siromaštva. Ionako prazni proračuni sada su 'dokusureni', pa samo MMF svojim financijskim infuzijama održava neodrživo. Skromne, ali pozitivne trendove ekonomskog oporavka i rasta zaposlenosti odnijela je voda. I zemlja - ističe Arapović.

On ističe da su puno novca, dobara i usluga u tim danima donirali naši ljudi u zemlji i dijaspori, mnogo su dale prijateljske zemlje, ali je mnogo i nestalo bestraga.

"To se u diplomatskom svijetu događa vrlo, vrlo rijetko, pa ćemo zaključiti da je naša vlast svjetska rijetkost", kaže Arapović.

U svom osvrtu na događanja u 2014.godini, Arapović je spomenuo i da je otvorena restaurirana Vijećnica i da je obilježena stogodišnjica početka Prvog svjetskog rata, ali da ni ovom prilikom u Sarajevu nije bilo "visokih" gostiju. Pozitivno je, kaže Arapović bilo vatreno iščekivanje našeg povijesnog uspjeha na svjetskom nogometnom prvenstvu.

Kopirati
Drag cursor here to close