Kaos
Austrijska vojska i policija spriječili migrante da probiju ogradu, građani se naoružavaju(!)
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Austrijanci su se naoružali rekordnom brzinom u strahu izazvanom izbjegličkom krizom, prenosi HRT.
Pokupovali su sve oružje bojeći se napada "muslimanskih osvajača" jer su deseci tisuća izbjeglica u posljednjih nekoliko mjeseci u Austriju stigli iz Mađarske i Slovenije na putu prema Njemačkoj i Švedskoj.
Dobivanje dozvole za kupnju oružja u Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Danskoj i Nizozemskoj praktički je nemoguće za prosječnog građanina. Samoobrana nije dovoljan razlog za kupnju oružja u tim zemljama. Njemačka, primjerice, zahtijeva psihološku procjenu, kupnju osiguranja od odgovornosti i strogo provjerava držanje oružja i sigurnosna pravila.
Istodobno zakon u Austriji manje je strog. Svaki odrasli austrijski državljanin može podnijeti zahtjev za dozvolu za posjedovanje oružja, ali mora objasniti vlastima svoje razloge zbog kojih ih želi posjedovati, navode austrijski mediji.
Pokupovane su sačmarice i puške, ali i pištolji. Zanimljivo je da su većina kupaca bile žene. Nakon što je oružje nestalo s polica, dobro se prodaju i sprejevi za samoobranu.
Kaos na granici
Na slovensko-austrijskoj granici kod prijelaza Šentilj/Spielfeld tijekom popodneva su se izbjeglice kojima je bio prekrcan slovenski izbjeglički centar pokušali probiti iz ograđenog prostora što su austrijska vojska i policija onemogućili.
''U tranzitnome centru u Šentilju stanje je kaotično'', prenosi HRT.
Dramatično na Šentilju.Ljudi pokušavaju preskočiti ogradu. Policija im ne da. Eugen Husak kaže da Šentiljem odzvanja dječji plač.
Posted by Hrvatska uživo on 29. listopad 2015
''Izbjeglice i migranti probili su ogradu, policija ih pokušava zaustaviti, puno je majki i djece. Kampom odzvanja dječji plač. Netom prije nego što je probijena ograda, policajac je ljudima koji su se nagurali na ogradu vikao 'There are babies here, stop pushing!' ('Ovdje ima beba, prestanite gurati!')'', navodi HRT.
Policija je uspjela smiriti incident.
Iako je u drugom izbjegličkom valu u Sloveniju ušlo više od 100.000 ljudi, brojke pokazuju da se situacija ipak u odnosu na prošli tjedan pomalo smiruje.
Ministrica najavljuje oštre mjere
''Slovenska vlada u četvrtak je na sjednici predvidjela mogućnost zaoštravanja mjera granične kontrole zbog izbjeglica koje je spremna aktivirati ako bi se stanje s migrantskim valom pogoršalo, što sada nije slučaj'', izjavila je na konferenciji za novinare nakon sjednice vlade ministrica unutarnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar.
O kakvim bi mjerama moglo biti riječi nije precizirala, ali je spomenula izraze kao što su "tehničke zapreke" i "ograda".
"Dodatne restrikcije ostaju kao mogućnost i mogu u svakom trenutku biti aktivirane. Slovenija je spremna na sve moguće scenarije", izjavila je slovenska ministrica.
Ona je potvrdila da Slovenija temeljem nedavnog dogovora nastoji usporiti migrantski tijek prema sjeveru, a istakla je i da se Slovenija drži schengenskih pravila registracije potencijalnih azilanata iako druge članice EU-a to ne čine. Založila se za jaču kontrolu izbjegličkog vala na izvorištu, te u Grčkoj i Italiji, gdje bi po njenoj ocjeni bile potrebne jače snage Frontexa.
Protiv Merkel raste otpor i u vlastitoj stranci
Ljubljansko "Delo" danas u analitičkom izvješću iz Njemačke navodi da se kancelerka Merkel svojim zemljacima i dalje trudi objašnjavati kako je Njemačka velika država koja može integrirati sve izbjeglice iz Sirije i ratom zahvaćenih područja Bliskog istoka pa će ih nastaviti primati, ali da se sve više suočava s otporima pa i u vlastitoj stranci.
Tjednik "Demokracija" blizak oporbenom lideru Janezu Janši navodi, međutim, u svom današnjem uredničkom komentaru da Cerarova vlada koja se suočava s izbjegličkim valom djeluje presporo i ugrožava ostanak Slovenije u schengenskom prostoru.
Tvrdi također da je problem Njemačke što Turska i Grčka migrantski val koriste kao sredstvo ucjene Berlina, kako bi osigurali svoje interese, Grčka u vezi svoje prezaduženosti jer želi otpisivanje dijela duga, dok Turska od Njemačke očekuje ubrzanje svojih pristupnih pregovora s Europskom unijom.
Njemačkoj prijete da će u suprotnom slučaju i dalje prema srcu Europe usmjeravati izbjeglički val, što EU ugrožava "u njenim temeljima", tvrdi slovenski oporbeni tjednik.