Kovačević vs. BiH

Bećirović o slučaju Kovačević: "BiH građanima mora osigurati uživanje individualnih prava i sloboda"

Bećirović ističe da "Europski sud za ljudska prava svojim odlukama trasira budućnost, ne samo BiH, nego i svih europskih država čija su društva pluralistička".
Vijesti / Flash | 20. 11. 2024. u 15:44 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Povodom saslušanja u slučaju tužbe Slavena Kovačevića protiv Bosne i Hercegovine, pred Velikim vijećem Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu oglasio se i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.

"Bosna i Hercegovina je punopravna članica Vijeća Europe i kao takva ima obvezu da svim svojim građanima osigura uživanje i zaštitu individualnih prava i sloboda, ne zanemarujući pritom zaštitu kolektivnih prava naroda", kazao je Bećirović.

Europski sud odlukama trasira budućnost BiH

Bećirović ističe da "Europski sud za ljudska prava svojim odlukama trasira budućnost, ne samo BiH, nego i svih europskih država čija su društva pluralistička".

Stoga je, dodaje, "jako važno da se najoštrije osude svi pokušaji pritisaka na Europski sud za ljudska prava, posebno kada je riječ o recentnoj odluci u predmetu Slaven Kovačević".

"Slučaj Kovačević vs. Bosna i Hercegovina najeklatantnije ukazuje na obvezu i odgovornost države da, prema najvišim europskim i međunarodnim standardima, osigura i zaštiti temeljna ljudska prava i osnovne slobode", navodi Bećirović.

"Bosna i Hercegovina se još 2002. godine obavezala na reformu izbornog zakonodavstva i na eliminiranje institucionalizirane diskriminacije građana. Naša je obaveza da se borimo za jednakost svih građana Bosne i Hercegovine, kao i za uklanjanje svakog oblika diskriminacije građana, uključujući i diskriminaciju na etničkoj i teritorijalnoj osnovi", kazao je Bećirović.

On naglašava kako je "Bosna i Hercegovina demokratska država i stoga je dužna osigurati građaninu da predstavlja primarni politički subjekt, te da etnokratiju zamijeni stvarnom demokracijom".

Usklađivanje domaćih propisa s međunarodnim pravom

"Tek tada će se u punom kapacitetu osigurati pluralizam i jednakost građana. I o ovome sam govorio pred Vijećem sigurnosti UN-a, naglašavajući kako je nužno usklađivanje domaćih propisa s međunarodnim pravom, kako bi bila osigurana prava svakog pojedinca, bez obzira na etničku pripadnost ili mjesto prebivališta, te pozivajući i na europsku podršku u implementaciji ovih promjena", dodao je.

"Budućnost Bosne i Hercegovine je u jačanju pluralizma. Izuzetno je važno uspostaviti pluralističko društvo, u kojem kolektiviteti neće dominirati nad građanima i njihovim pravima", zaključio je Bećirović.

Podsjetimo, danas se u Strasbourgu održala rasprava i saslušanje o apelaciji Slavena Kovačevića protiv Bosne i Hercegovine.

Zastupnica Bosne i Hercegovine pred Europskim sudom za ljudska prava Monika Mijić kazala je kako su "naši argumenti jaki i fantastično prezentirani".

"Očekujem da će aplikacija biti odbačena kao nedopuštena", rekla je Mijić za Bljesak.info.

Na pitanje je li Slaven Kovačević uspio dokazati status žrtve, Mijić je rekla kako će o tome odluku donijeti Sud. "Naše mišljenje je i to svojim argumentima iskazali da on zapravo nema status žrtve", rekla je Mijić.

Kopirati
Drag cursor here to close