'Ubiti' i 'umiriti' - ogromna razlika
Bećirović osudio potez direktora RAK-a: Režimski kadrovi žele uvesti medijski mrak u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Novoizabrani član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović osudio je potez direktora Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) BiH Draška Milinovića o izricanju rigoroznih mjera protiv FACE televizije i novinara Senada Hadžifejzovića, a koja je zasnovana na pogrešnoj percepciji izjave o Miloradu Dodiku, priopćeno je iz SDP BiH.
Medijski mrak
Smatra da režimski kadrovi žele uvesti medijski mrak u BiH.
''Osuđujem ovaj krajnje zabrinjavajući potez direktora RAK-a protiv Face TV i novinara Senada Hadžifejzovića, ne samo zbog činjenice što je zasnovan na pogrešno interpretiranoj izjavi novinara. Osim što je bjelodano da novinar, postavljajući pitanje u emisiji, nije izjavio ono što je Milinović čuo, jer između riječi 'ubiti' i 'umiriti' je ogromna razlika, direktor RAK-a ovim potezom je demonstrirao da isključivo djeluje po diktatu politike Milorada Dodika - kazao je Bećirović.
Pročitajte još
Kako ističe, direktor RAK-a, čije je imenovanje od početka bilo sporno, jer je i na čelu javnog emitera RTRS djelovao kao poslušni kadar vladajuće stranke, nastavlja to isto činiti kao direktor važne državne agencije, što je neprihvatljivo.
Bećirović podsjeća da je RAK, kojim sada rukovodi Milinović, ranije izrekao čak 19 izvršnih mjera odnosno sankcija protiv RTRS-a i samog Milinovića "zbog pristrasnosti jednoj politici, zbog cenzure, odnosno kršenja postulata profesionalnog izvještavanja".
To je nedopustivo
''Milinović se sada i na čelu RAK-a slično ponaša kao kada je bio direktor RTRS-a. To je nedopustivo i pokazuje svu pogubnost imenovanja takve osobe na čelnu poziciju državne agencije. Opasne najave Milinovića treba shvatiti ozbiljno jer bi njihova realizacija značila uvođenje medijskog mraka odnosno gušenje kritičke misli i slobode medija u Bosni i Hercegovini'', smatra Bećirović.
Na žalost, zaključio je, očigledno je da istinske medijske slobode, nezavisnost i transparentan rad medija, ne odgovaraju upravo onim političkim strukturama koje bi trebale raditi na njihovom jačanju, priopćeno je iz SDP BiH.