Sporni referndum

Bećirović uputio otvoreno pismo Inzku: Najavljeni referendum je brutalni udar na BiH

Vijesti / Flash | 19. 07. 2015. u 13:37 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Denis Bećirović uputio je otvoreno pismo visokom predstavniku u BiH Valentinu Inzku povodom "antidaytonskih aktivnosti organa bosanskohercegovačkog entiteta RS s ciljem održavanja antiustavnog i nelegalnog referenduma o državnom pravosuđu Bosne i Hercegovine".

Najavljeni entitetski referendum o Sudu i Tužiteljstvu države Bosne i Hercegovine kojim se žele uništiti državne pravosudne institucije i obaviti posljednja priprema za raspisivanje referenduma o antidejtonskoj i antiustavnoj secesiji bosanskohercegovačkog entiteta RS, koja je i kongresna odluka usvojena od vladajućeg SNSD-a u manjem entitetu, predstavlja nesagledivo opasno uzurpiranje nadležnosti države i krajnje opasno kršenje Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, navodi Bećirović u pismu upućenom Inzku.

Postojanje Suda i Tužiteljstva Bosne i Hercegovine zasnovano je na Ustavu, jer su, između ostalih, tako potvrdile dvije institucije koje su garant zaštite Ustava BiH: Ustavni sud BiH i Ured visokog predstavnika u BiH. Entitetski referendum u RS-u o državnim pitanjima je otvoreno pozivanje na nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH.

Ovakav referendum je svojevrsni poziv i na druga krivična djela protiv integriteta BiH, kao što je napad na ustavni poredak, ističe Bećirović.

Gospodine Inzko, mora postojati odgovornost za antidaytonske i antiustavne poteze političara iz manjeg bosanskohercegovačkog entiteta koji svojim antidaytonskim aktivnostima žele rušiti ustavni poredak države Bosne i Hercegovine, poručio je Bećirović.

Najavljeno održavanje entitetskog referenduma temelji se na nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH - koji je nadležni organ za tumačenje Ustava BiH. Njegove odluke su konačne i obavezujuće i neprihvatljivo je da se 10 godina nakon donošenja tih odluka preispituju odluke tog organa. Zato, posebno želim istaći, odluke o ustavnosti Zakona o Sudu BiH i Zakona o Tužiteljstvu BiH donesene su na osnovu Ustava, zakona i procedure o radu Ustavnog suda BiH.

Projekt rušenja Suda i Tužiteljstva države BiH je još jedan dokaz postojanja opasne i programirane politike čiji je cilj da u ovoj fazi uruši dvije izuzetno važne pravosudne institucije koje su garant vladavine prava u BiH, a kojima neprekidnu podršku daje i međunarodna zajednica. Međutim, ovo je samo prvi korak i nagovještaj mnogo ozbiljnijeg plana, ukidanja svih državnih institucija BiH, nema nikakve dileme, najavljeni nelegalni entitetski referendum poslužio bi kao temelj za stavljanje izvan snage svakog drugog zakona koji je donesen na nivou države (Kazneni zakon BiH, zakoni o kaznenom postupku, parničnom postupku, upravnom postupku, izvršnom postupku itd.), navodi se u pismu upućenom Inzku.

Najavljeni entitetski referendum je brutalni udar na međunarodno priznatu državu Bosnu i Hercegovinu i direktni atak na mir, suverenitet i neovisnost naše države. U suštini, riječ je o najopasnijem ugrožavanju mira od 1995. godine do danas i opasnom pokušaju unilateralnog rušenja Daytonskog mirovnog sporazuma, poručio je Bećirović.

Umjesto da naša država otvori europsku perspektivu do kraja 2015. godine, ona bi mogla, kako sada stvari stoje, jednostranom voljom Milorada Dodika i većine predstavnika bosanskohercegovačkog entiteta RS da bude gurnuta u opasnu avanturu s nesagledivim posljedicama za građane i narode BiH i cijelu regiju. Istina, ova avantura zagovornika separatizma odvijala bi se u neusporedivo drugačijim okolnostima i s promijenjenim omjerima snaga, navodi se u pismu.

Naime, snaga Dodikovih separatista je višestruko slabija nego što je to bio slučaj kada su te snage predvodili haaški optuženici Radovan Karadžić i Ratko Mladić, koristeći oružje JNA kao ondašnje četvrte vojne sile u Europi. Zato Dodiku i njemu sličnim političarima trebate i Vi poručiti da se nikada više ne može ponoviti 1992. godina, poručio je Inzku Bećirović.

Nema više do zuba naoružane armije JNA kojom zapovijeda režim Slobodana Miloševića i naivnih građana naše države. Bosna i Hercegovina je danas puno jača nego 1992. godine, a velikosrpski hegemonisti neusporedivo su slabiji nego 1992. godine. Bosna i Hercegovina ima uvjerljivo više onih koji su spremni da je čuvaju demokratskim i pravnim sredstvima nego onih koji su spremni ustati protiv svoje domovine. Također, naša država ima i neusporedivo više prijatelja i saveznika širom svijeta nego što to imaju novopečeni separatisti i sljedbenici politike Miloševića, Karadžića i Mladića.

Gospodine Inzko, Međunarodna zajednica je kreator Daytonskog mirovnog sporazuma institucija koje garantiraju mir u BiH i vladavinu prava. Ona je aktivno sudjelovala u formiranju državnog pravosuđa i ima odgovornost da ga zaštiti od antidaytonskih i antiustavnih udara, podsjeća Bećirović.

Najavljeni entitetski referendum je mnogo veći, ozbiljniji i opasniji napad od svih koje smo da sada vidjeli u postdaytonskom razdoblju i zahtijeva korištenje svih instrumenata i ovlasti koje stoje na raspolaganju međunarodnoj zajednici kako bi se zaustavile destruktivne snage koje ugrožavaju mir i stabilnost u BiH i regiji, ističe se u pismu.

Ne zaboravimo važnu činjenicu, Republika BiH, čije je službeno ime od studenog 1995. godine BiH, prema precizno napisanim odredbama Daytonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH, nastavlja svoje pravno postojanje po međunarodnom pravu kao država. Održavanje antidaytonskog i antiustavnog referenduma o Sudu i Tužiteljstvu BiH značilo bi nepovratni kraj entiteta kao tvorevina koje su kao unutrašnje administrativno-teritorijalne jedinice priznate 1995. godine unutar države Bosne i Hercegovine, a koje nikada nisu postojale u višestoljetnoj historiji naše države prije potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma.

Jer, dogodi li se jednostrano uzrokovani krah Daytonskog mirovnog sporazuma, na snagu se vraća ustavnopravni sustav Republike Bosne i Hercegovine, kao međunarodno priznate države - punopravne članice Ujedinjenih naroda i jedne od tri strane potpisnice (Republika Bosna i Hercegovina, Republika Hrvatska i Savezna Republika Jugoslavija) Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, naglašava Bećirović.

On ističe da je "međunarodna zajednica sada na potezu".

Daytonski mirovni sporazum ovlastio Vas je da ga čuvate i brinete o njegovom provođenju. Netko će morati zaštititi mir i državu Bosnu i Hercegovinu jer ovako dalje ne ide. OHR je i uspostavljen upravo da bi imao takav mandat - da očuva i garantira mir i adekvatno provođenje Daytonskog mirovnog sporazuma, pa kada je to neophodno - i korištenjem bonskih ovlasti. Neefikasnu diplomaciju popuštanja, praznih riječi i birokratskih priopćenja pokušavaju potpuno poraziti, poniziti i ismijati predsjednik manjeg entiteta Milorad Dodik i njegovi mentori, te su i krenuli u otvoreno rušenje pravnog poretka države Bosne i Hercegovine, navodi Bećirović u pismu upućenom Inzku.

Gospodine Inzko, na kraju, kao ovlaštenog i dobronamjernog međunarodnog predstavnika u BiH, pozivam Vas da, u interesu svih građana i naroda BiH, zaustavite antidaytonsku i destruktivnu politiku.

Poduzmite konkretne i blagovremene poteze i mjere kako ne bismo ponovo slušali riječi kajanja za neučinjeno kakvih smo se proteklih godina i decenija naslušali. Tim prije što opasnost od destabilizacije ne prijeti samo Bosni i Hercegovini već i cijeloj Europi, poručio je Inzku Bećirović.

Kopirati
Drag cursor here to close