Žene u crnom
Beograd: Stajanje u crnini zbog Srebrenice
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Povodom 28. obljetnice genocida u Srebrenici, nevladina organizacija "Žene u crnom" organizirala je stajanje u crnini i ćutanje na Trgu Republike u Beogradu, glavnom gradu Srbije.
Tom prilikom izvedena je scenska akcija "Nikada nećemo zaboraviti genocid u Srebrenici".
Kako su navele "Žene u crnom", genocid u Srebrenici je najveći ratni zločin nakon Drugog svjetskog rata u Europi.
"Režim Slobodana Miloševića sudionik je genocida pružanjem ogromne političke, vojne i logističko-financijske pomoći Vojsci Republike Srpske", navodi se u njihovom priopćenju.
Podsjetili su da je država Srbija prva i do sada jedina država na svijetu koja je presudom Međunarodnog suda pravde (2007) proglašena odgovornom za kršenje Konvencije sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida.
"U Haškom tribunalu je, izvan svake sumnje, dokazana individualna krivična odgovornost velikog broja pripadnika srpskih oružanih formacija i političkih institucija koje su djelovale u duhu ostvarenja teritorijalnog projekta Velike Srbije, a genocid u Srebrenici je dio tog projekta", navele su "Žene u crnom".
Istaknuto je da je u Srbiji na djelu, ne samo kontinuitet poricanja već i državna politika negiranja genocida koji je izvršen u Srebrenici.
"Presuda Haškog tribunala (31.5.2023.) bivšim šefovima Službe državne bezbjednosti Srbije Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću potvrdila je direktno učešće srpskog režima u ratnim zločinima u Bosni i Hercegovini. Sramnim prećutkivanjem te presude aktuelni režim još jednom pokazuje potpuni izostanak odgovornosti i dodatno vrijđa žrtve. Murali koji slave ratnog zločinca Ratka Mladića, osuđenog za genocid u Srebrenici, i dalje se nalaze širom Srbije. Time se režim potpuno razotkrio - ni do sada nikada nije osuđivao ratne zločince, a sad ih otvoreno podržava i štiti", navode "Žene u crnom".
"Žene u crnom" su poručile da traže: "Da se prizna genocid u Srebrenici, prvenstveno kao poštovanje dostojanstva žrtava, a ne samo kao jedan od preduslova na putu Srbije ka pristupanju Europskoj uniji, da predsjednik i svi drugi predstavnici/e države prestanu sa negiranjem genocida i svih drugih ratnih zločina u Bosni i Hercegovini i šire, da se negiranja genocida i svih zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina kvalificira kao krivično djelo, da se 11. srpanj proglasi Danom sjećanja na genocid u Srebrenici, da se uklone murali koji slave ratnog zločinca Ratka Mladića, da država Srbija odustane od politike izazivanja regionalne nestabilnosti mješanjem u unutarnja pitanja susjednih država, prije svega Bosne i Hercegovine."
U skladu sa politikom solidarnosti i odgovornosti, "Žene u crnom" će 11. srpnja sudjelovati u komemoraciji/dženazi u Potočarima/Srebrenici, gdje će, zajedno s obitelji žrtava srebreničkog genocida, prisustvovati ukopu posmrtnih ostataka žrtava.