Tako nekako
Bh. političari u zemlji čudesa
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Uz enormna mjesečna primanja, luksuzne automobile u kojima se voze, još luksuznije vile u kojima žive, a sve na račun građana - većina bh. političara živi u paralelnoj realnosti. Dok građani broje svaku marku svojih ispodprosječnih plaća, svakodnevno brinu kako će otplatiti kredite za nekoliko kvadrata u kojima žive, automobile stare i do 15 godina, političari ih nerijetko kroz izjave uvjeravaju da je njihov standard na zadovoljavajućem nivou.
Fadile oprosti
Da građani imaju novca više nego što treba, federalni premijer Fadil Novalić, zaključio je još 2016. godine. Poručivši kako su rastrošni. Fadile oprosti! Uzvratili su građani. No, premijer nastavlja.
"Mi sad imamo u Europi recesiju, Njemačka je na 0,4 ali mi zahvaljujući gradnji autoputova nismo osjetili tu recesiju naš BDP je gotovo ostao isti zahvaljući što imamo tu infrastrukturu", kazao je Novalić.
Da građani ne bi trošili previše novca na životne namirnice, tu je povećanje akciza. Milione godinama izdvajaju za autoput. Koji i danas vodi od Sarajeva do Zenice i Tarčina. A nije uslijedio ni obećani ekonomski bum, prenosi N1.
Jako volim IKEA-u
"Pošto ja jako volim IKEA-u i moram ići u Hrvatsku da bi kupila tako neke njihove proizvode spomenula sam iz jednog prostor razloga što mislim da u nekom dugoročnom periodu će doći do razvoja gospodarstva", kazala je Diana Zelenika, HDZ 1990, prosincu 2017. godine.
Cvjetaju radna mjesta, kažu nadležni. Ali ih je u posljednje dvije godine, 40 tisuća dobilo posao. Podatci su državne Agencije za statistiku. Ista Agencija istovremeno u suradnji s Unijom za održivi razvoj objavljuje - u šest godina BiH napustilo gotovo pola milijuna ljudi. No, za politiku bitno koje nacionalnosti?
Odlaze i oni
"Vjerujem da nas je oko 16 posto, to vam govori u prilog činjenici da mnogo više odlazi Bošnjaka i Srba iz BiH nego Hrvata", kazao je Dragan Čović, HDZ, u ožujku 2018. godine.
Dramatične demografske promjene. BiH zemlja sa najnižim natalitetom u Europi. Vlasti su zato u stanju da produže životni vijek.
"Porastao je... pa svakako, dakle, određenim mjerama... samim, dakle, reformama... odnosno... dakle tu su podatci... oni su... kako bih rekla... oni su... neumoljivi... znate", kazala je Željka Cvijanović, SNSD, u svibnju 2016. godine.
Dva učenika u školi. Nema učenika u školi. Zatvaraju se obrazovne institucije. Odlaze cijele obitelj. Stvar bi kažu mogle promijeniti i strategije, javlja N1.
"Svi nivoi vlasti koji su ustavom nadležni za izradu strategija moraju učiniti više da bi prije svega mladoj populaciji ponudili ono što oni očekuju a to je veće mogućnosti", kazao je Adil Osmanović, SDA, u listopadu ove godine.
Optimizam od 5000 KM
Izbori u Mostaru naredne godine, kandidatski status za članstvo u EU naredne godine. Infrastruktura. Perspektiva. Obećali su političari. Sve od navedenog je izostalo. Ali Čović poručuje:
"Ja sam i dalje optimističan što se toga tiče".
Da li zbog optimizma ili činjenice da radili ili ne, mjesečno naplate i preko 5 tisuća maraka, što je oko šest puta više u odnosu na prosječne plaće građana - niti jedan političar do sada nije napustio BiH? A nemaju neke posebne uvjete, kažu.
Bakir na birou
"Ja mislim da ovo Predsjedništvo manje košta nego jedan predsjednik manje zemlje od BiH, mi nemamo ni rezidencije, mi nemamo avion, mi nemamo nikakav bijeli kruh, ja sam na birou rada za tri-četiri dana, dakle nemamo poslugu, nemamo svoja odmarališta, nemamo ništa osim ove zgrade. A imate automobile? Najskuplje. Automobil koji u jednom mandatu pređe do 300 tisuća km, gdje se vozi 200 na sat, gdje se provodi u automobili 10 sati nije skup", kazao je Bakir Izetbegović, SDA, u studenom 2018. godine.
No, desetine ovakvi priča ne bi bile dovoljne da se sumira šta sve političari imaju, a građani s druge strane nemaju.