Promjene i za Mostar

Bh. političari ukazali na potrebu izmjena izbornog zakonodavstva u BiH

Vijesti / Flash | 05. 02. 2015. u 13:09 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Bh. političari danas su u Parlamentarnoj skupštini BiH, gdje se održava konferencija o neophodnosti izmjene izbornog zakonodavstva i trendovima u BiH u vezi s odzivom birača, istaknuli nužnost izmjena izbornog zakonodavstva.

''Izmjene smo inicirali u nekoliko navrata. Najbitnije su one koje su vezane za izbor članova Predsjedništva BiH, za Grad Mostar, kao i za odluke Ustavnog suda BiH i Europskog suda za ljudska prava. To je ogroman posao'', kazao je Bariša Čolak, ministar pravde BiH i izaslanik HDZ-a BiH u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Zastupnik SBB-a u Predstavničkom domu PSBiH Fehim Škaljić mišljenja je da izbori pokazuju da Izborni zakon BiH nije odgovarajuća potreba suvremenog društva, jer ne osigurava političko opredjeljenje da ima veliki broj žena u parlamentima.

''U tom dijelu treba se mijenjati, a također trebaju se uvesti dvofazni postupci i kada imamo više kandidata, dvojica s najboljim rezultatima u zadnjem krugu trebaju ići u drugi krug glasanja da bi se poboljšao legitimitet'', ocijenio je Škaljić.

Jedno od otvorenih pitanja u izbornom zakonodavstvu je, istaknuo je zastupnik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Saša Magazinović, izborni prag koji je sada tri posto.

''Mnogi predlažu da se on poveća i da se time izbjegnu situacije, koje danas imamo da praktično mandate dobijaju oni koji kasnije trguju sa njima. Dakle, treba se povećati izborni prag i da se politička scena na neki način uzbilji i očisti od onih političkih ne samo stranaka nego i političkih projekata kojima je cilj da unovče svoje mandate.

S druge strane, takav jedan prijedlog ima mnogo izazova koji nosi sa sobom, a otvorena pitanja su šta to znači u smislu konstitutivnosti naroda u FBiH i RS-u - rekao je Magazinović.

Podsjetio je da je tijekom prošlog mandata radila Interresorna radna grupa za izmjene izbornog zakonodavstva, koja je sa SIP-om BiH izradila preporuke.

''Trebala bi se ponovo formirati interresorna radna grupa koja bi pregledala izvještaj SIP-a BiH o provedbi izbora, a koji govori o svim mogućim nedostacima našeg izbornog procesa imajući u vidu i ranije prijedloge i odluke Ustavnog suda koje moramo implementirati. To bi trebao biti predmet rada te grupe'', rekao je predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH Šefik Džaferović (SDA).

Po njegovim riječima urgentno je potrebno izmijeniti Ustav Federacije BiH da bi se popunio Klub izaslanika iz reda srpskog naroda u Federalnom parlamentu, koji sada ima 13 od ukupno 17 izaslanika.

''Nakon toga treba izmijeniti Izborni zakon BiH te omogućiti da se po dubini kandidatskih lista odabere onoliki broj predstavnika toga kluba koliko treba da bude, a to je 17'', kaže Džaferović, dodajući da je nedopustivo da protekne čitav mandat a da se ovaj klub ne popuni.

Ne želeći idealizirati Izborni zakon i izborni proces u BiH, zamjenica predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH Borjana Krišto (HDZBiH) smatra da su svi svjesni brojnih manjkavosti, a dokaz toga su diskusije u državnom parlamentu o tome kako poboljšati Izborni zakon da građani imaju povjerenje u izbore.

Zaključila je da je cilj kojim političari trebaju težiti da izlaznost na izborima bude veća.

Bh. političari, kao i strani dužnosnici na današnjoj konferenciji o neophodnosti izmjene izbornog zakonodavstva i trendovi u BiH u vezi s odzivom birača trebaju podržati inicijativu Udruženja europskih izbornih dužnosnika (ACEEEO) da se prvi četvrtak u mjesecu obilježava kao Svjetski dan izbora.

Kopirati
Drag cursor here to close