Nastavak suradnje
BiH aktivira novi Akcijski plan
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vijeće Europe i Bosna i Hercegovina aktivirat će novi Akcijski plan za Bosnu i Hercegovinu za period 2018-2021. Ovo je nastavak programa suradnje koji je započeo prethodnim akcijskim planom za period 2015-2017.
Cilj ovog Akcijskog plana je da se bh. zakonodavstvo, institucije i prakse usklade sa europskim standardima u oblasti ljudskih prava, vladavine prava i demokracije. Također, cilj Akcijskog plana je da podrži Bosnu i Hercegovinu da ispuni svoje obaveze koje proizlaze i njenog članstva u ovoj instituciji. Ukupni planirani proračun za izvršenje ovog plana je 18,1 milijun eura, a zasada je osigurano 2,7 milijuna eura odnosno 15 posto ukupnog proračuna planiranog za realizaciju.
U formiranju ovog plana institucije Vijeća Europe su se vodile specifičnim elementima koje Bosna i Hercegovina nije ispunila ili u kojima treba posebnu pomoć. Tako se u oblasti ljudskih prava navode primjeri diskriminacije i etniče segregacije u školama, nemogućnosti određenih grupa građana da se kandidiraju na izborima te ostali slučajevi podjela.
Kada je u pitanju vladavina prava u Bosni i Hercegovini, Akcijski plan će, imati zadatak da pomogne u oblastima reforme pravosudnog sustava, borbe protiv korupcije te slobode medija. Oblast demokracije kao i u mnogim drugim prilikama bilježi probleme sa reformom izbornog zakonodavstva, te aktivnosti Venecijanske komisije kada su u pitanju izbori za Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, dijelova Izbornog zakona BiH, Ustava BiH te pitanja Statuta Grada Mostara.
U samom Akcijskom planu Vijeće Europe kaže da Bosna i Hercegovina i pored određenih pomaka kada je u pitanju MONEYVAL i dalje ima potrebu da unaprijedi svoje djelovanje.
"Fokus akcije u okviru ovog područja će biti na borbi i prevenciji pranja novca i financiranja terorizma, kroz specifične akcije za ovu zemlju i regionalne aktivnosti, te kroz praćenje aktivnosti na Internetu. U kontekst 4. GRECO evaluacije i kao dio šire suradnje Vijeće Europe će pomoći vlastima na osnovu njihovog zahtjeva u bilo kojoj akciji koja podrazumijeva borbu protiv korupcije, poboljšanja pravnog okvira i njihove implementacije da se osigura usklađenost sa evropskim standardima", piše u Akcijskom planu.
Vijeće Europe navodi da je vodeća pravosudna institucija Venecijanska komisija spremna pružiti daljnju pomoć bh. vlastima u oblastima reforme izbornog zakonodavstva te da će fokus pomoći biti na predstojećim izborima. Velika pažnja će biti posvećena i oblasti obrazovanja.
"Vijeće Europe također će pomoći vlastima da poboljšaju svoje zakonodavstvo i kapacitete lokalnih vlasti za pružanje javnih usluga na lokalnom nivou. Na osnovu relevantnih preporuka Vijeća Evrope, poseban naglasak će biti na akcijama za poboljšanje kvaliteta obrazovanja u BiH. Akcije će pomoći u prevazilaženju etničke segregacije u formalnom obrazovnom sistemu primjenom antidiskriminatornih pristupa zasnovanih na standardima Vijeća Europe. Ovo će biti u skladu s drugom akcijom koja ima za cilj poboljšanje međuetničkog dijaloga između donositelja politika, mladih lidera i drugih društvenih grupa na nivou lokalnih zajednica, posebno onih koji se nalaze na entitetskim granicama. Jednako važno će biti angažiranje na reformama visokog obrazovanja, uzimajući u obzir svoju instrumentalnu ulogu u podršci društvenom i ekonomskom razvoju zemlje”, navodi se u Akcijskom planu.
Akcijski plan u Sarajevu su trebali predstaviti ministar vanjskih poslova Igor Crnadak i Verena Taylor, direktorica Ureda generalnog direktorata Vijeća Europe u Sarajevu. Međutim, kako saznaje N1 Taylor će se zbog nepredviđenih okolnosti sa ministrom Crnadkom susreti drugom prilikom. Akcijski plan će bh. javnosti predstaviti ministar Crnadak i predstavnici Vijeća Europe u Sarajevu.